Home Zahraničí IDF oznámila přípravy na »rozšíření války« na hranici s Libanonem

IDF oznámila přípravy na »rozšíření války« na hranici s Libanonem

FOTO - Xinhua

Izraelské obranné síly (IDF) pokračují v přípravách na rozšíření bojových operací a přecházejí do ofenzívy na severu židovského státu u hranic s Libanonem. Toto prohlášení učinil náčelník Severního vojenského okruhu, generálmajor IDF Uri Gordin.

»Naším cílem (IDF) je změnit bezpečnostní situaci na severu (Izraele) tak, abychom mohli zajistit bezpečný návrat obyvatel (severu) do jejich domovů. Jsme odhodláni změnit bezpečnostní realitu a nadále se připravovat na rozšíření války (na severu Izraele) a přejít do ofenzívy, to je naše poslání,« rozšířila Gordinovy výroky tisková kancelář armády. »Budeme pokračovat v obranných bojích a zasahovat cíle (šíitského hnutí) Hizballáh (v Libanonu),« dodal.

Situace na Blízkém východě se prudce vyhrotila poté, co 7. října loňského roku pronikli na izraelské území bojovníci palestinského Hamásu z pásma Gazy, což doprovázelo zabíjení obyvatel pohraničních osad a braní rukojmí. Radikálové útok označili za odpověď na akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu Gazy a zahájil údery na enklávu a části Libanonu a Sýrie. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

Napětí přetrvává také na severní hranici Izraele, kde pravidelně dochází k ostřelování z Libanonu, na které izraelská armáda odpovídá palbou. Cílem palby jsou zařízení Hizballáhu. Z příhraničních oblastí bylo evakuováno více než 80 000 Izraelců.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here