Jak bojuje s bezprecedentní vlnou veder Čína?

Některá města v Číně přijala řadu opatření k boji s pokračující vlnou veder, nedostatkem elektřiny nebo vody a požáry. Místní úřady v provincii S‘-čchuan na jihozápadě Číny dokonce aktivovali stav nouze prvního stupně, nejvyšší svého druhu, protože provincie zažívá nejvyšší teploty, nejnižší srážky a nejvyšší poptávku po energii od července.

Reakce na nouzovou situaci vyžaduje, aby byly nejprve uspokojeny požadavky domácností a poté potřeby průmyslové výroby. Opatření omezující spotřebu elektřiny některými průmyslovými uživateli byla prodloužena nejméně do zítřka.

Jihozápadní provincie S‘-čchuanjako významný výrobce vodní energie v Číně zažívá od července vysoké teploty, přičemž průměrné srážky jsou podle oficiálních údajů o 51 procent nižší než ve stejném období v předchozích letech.

Provincie vynakládá veškeré úsilí, aby zajistila, že každá domácnost bude mít elektřinu, a vybízí podniky, aby se vyhnuly používání elektřiny ve špičce. Asi 25 tisíc pracovníků pro zajišťování nouzových oprav je 24 hodin denně v pohotovosti.

Státní rozvodná síť zvýšila denní dodávku energie do S‘-čchuanuna 132 milionů kWh a do Čcheng-tu, hlavního města provincie S‘-čchuan, kam dorazilo 50 vozidel pro nouzovou výrobu elektřiny ze 13 regionů v Číně, včetně Pekingu, provincie Ťiang-su a provincie Če-ťiang. Společnost China Energy Investment Corporation navíc přesměrovává dodávky vody do velkých řek v S‘-čchuanu, aby místní elektrárny mohly zvýšit svou kapacitu.

Vysoká teplota ovlivňuje i další města v Číně. Metropole Čchung-čching zažívá nejvyšší trvale vysoké teploty od roku 1961. Podle ministerstva vodních zdrojů má v Číně asi 809 tisíc lidí potíže se získáváním pitné vody. Vlády provincie S‘-čchuan, metropole Čchung-čching a provincie Kuej-čou přepravují vodu, rozšiřují potrubí a vytvářejí nové vodní zdroje.

Šest generátorů v největší uhelné elektrárně v S‘-čchuanu v Kuang-an běží od 1. srpna na plný výkon. Závod dokáže vyrobit až 2,4 milionu kWh energie za hodinu. Závod odhaduje, že celková kapacita v srpnu bude o více než 300 procent vyšší než ve stejném měsíci roku 2021.

Sousední město Čchung-čching zažívá nejkrutější trvale horké počasí od roku 1961. Místní zemědělští technici navštěvují jednotlivé pěstitele zeleniny v městské části Pi-šan, aby jim nabídli individuální pokyny ke snížení možných ztrát způsobených vysokými teplotami. Zavádí několik typů ochlazovacích zařízení, jako jsou slunečníky, ventilátory a vodní clony.

V Čchung-čchingu bylo uhašeno několik lesních požárů způsobených přetrvávajícím suchem a vlnami veder. K uhašení požárů bylo mobilizováno více než pět tisíc záchranářů, včetně hasičů, ozbrojených sil a záchranných týmů, a také sedm vrtulníků. Více než 1500 lidí bylo evakuováno na bezpečná místa.

Ve městě poblíž města En-š´ v provincii Chu-pej přidělila místní vláda 4,5 milionu jüanů (660 tisíc USD) do speciálního fondu na boj proti suchu. Postavili 5,8 kilometru dlouhé potrubí, které vede vodu z městské sítě do pěti vesnic.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy