Home Zahraničí Kosovo a Srbsko se dohodly na registračních značkách

Kosovo a Srbsko se dohodly na registračních značkách

Italští karabiniéři u mostu Ibra, který odděluje Albánce a Srby v Mitrovici. FOTO - ČTK/PA

Kosovo a Srbsko dosáhly dohody, která ukončí téměř dvouletý spor ohledně poznávacích značek vozidel na severu Kosova. Informoval o tom na Twitteru šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Dohoda byla dojednaná v Bruselu za zprostředkování Evropské unie.

»Máme dohodu,« napsal Borrell. »Velmi mě těší, že mohu oznámit, že hlavní vyjednavači Kosova a Srbska za zprostředkování ze strany EU souhlasili s opatřeními, která mají za cíl vyhnout se dalšímu vyostření situace, a budou se plně soustředit na normalizaci jejich vztahů,« dodal.

Priština požadovala, aby kosovští Srbové používali výhradně kosovské registrační značky. Za ilegální považovala srbskými úřady vydávané značky pro kosovské okresy, které používá především srbská menšina v severním Kosovu. Podle odhadů je v Kosovu takovýchto aut přibližně 10 000. Na protest proti tomuto plánu začátkem listopadu opustili kosovští Srbové místa v kosovských státních institucích, čímž podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella vzniklo »velmi nebezpečné bezpečnostní vakuum«.

Nyní Borrell uvedl, že »Srbsko přestane vydávat poznávací značky s označením kosovských měst a Kosovo zastaví další kroky související s přeregistrováním vozidel«. Obě dvě strany pozval k »prodiskutování dalších kroků« v příštích dnech.

(jb, čtk)

Předchozí článekRozvinuté země by měly dodržet slovo
Další článekPrůměrná teplota ve Švédsku za 200 let stoupla téměř o dva stupně

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here