Home Zahraničí Průměrná teplota ve Švédsku za 200 let stoupla téměř o dva stupně

Průměrná teplota ve Švédsku za 200 let stoupla téměř o dva stupně

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Od konce 19. století stoupla průměrná teplota ve Švédsku o 1,9 stupně Celsia a sněhová pokrývka v této severské zemi leží v sezoně v průměru o dva týdny kratší dobu než před dvěma stoletími. Vyplývá to ze zprávy Švédského meteorologického a hydrologického institutu (SMHI), o jejíchž závěrech dnes informovala agentura AFP.

Institut SMHI srovnával hodnoty naměřené v letech 1861 až 1890 s roky 1991 až 2020. Oteplení o necelé dva stupně je zhruba dvakrát větší než průměrné oteplení naměřené pro stejné období jinde ve světě, píše AFP.

V nejrozsáhlejší studii v dějinách SMHI vědci zjistili, že úhrn srážek ve Švédsku stoupl ze zhruba 600 milimetrů ročně okolo roku 1930 na téměř 700 milimetrů ročně po roce 2000. Za posledních zhruba 50 let naopak klesla doba, po kterou na švédské krajině leží sníh, o více než dva týdny. Změny navíc nejsou rovnoměrné, liší se v jednotlivých regionech i ročních obdobích, upozorňují vědci.

Účastníci klimatické konference COP27 v Egyptě se dohodli na vzniku speciálního fondu na pomoc chudým zemím, které změny klimatu postihují nejhůře. Jedním z hlavních cílů těchto setkání je snaha udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Politici si to dali za cíl v roce 2015 na klimatické konferenci v Paříži.

(jb, čtk)

Předchozí článekKosovo a Srbsko se dohodly na registračních značkách
Další článekVladimír Štěpán: Co motivuje politiky ke změně? Když lidé vyjdou do ulic!

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here