Home Zahraničí Musk: Použití Starlinku k útoku na Krym je v rozporu s pravidly...

Musk: Použití Starlinku k útoku na Krym je v rozporu s pravidly společnosti SpaceX

Elon Musk FOTO - pixabay

Elon Musk v pátek prohlásil, že služba Starlink společnosti SpaceX nemůže být použita k útokům kyjevských úřadů na Krym, protože by to bylo v rozporu s uživatelskou smlouvou společnosti.

»Já ani nikdo ze SpaceX jsem nikdy neslíbil, že tato síť bude fungovat na Krymu,« napsal na své stránce na sociální síti X (dříve Twitter). »Naše uživatelská smlouva navíc jasně zakazuje používat Starlink k vojenským útokům, protože jsme civilní systém.«

Musk rovněž uvedl, že SpaceX v současné době buduje síť Starshield, která je totožná se sítí Starlink, ale je menšího rozsahu a bude kontrolována americkou vládou.

Ve čtvrtek CNN s odvoláním na Muskův životopis, který napsal spisovatel a novinář Walter Isaacsen, uvedla, že podnikatel odřízl Ukrajině přístup ke své službě Starlink, aby narušil tajný útok ukrajinských ozbrojených sil na ruskou flotilu na Krymu. CNN citovala tvrzení autora knihy, že podnikatelovo rozhodnutí bylo motivováno strachem z použití jaderných zbraní Ruskem v reakci na ukrajinský útok na Krym. Musk tvrzení televizního kanálu popřel a zároveň upřesnil, že systém v oblasti nebyl zapnutý a žádost Ukrajiny o jeho aktivaci odmítl kvůli obavám z možného útoku AFU na ruskou flotilu. Jak podnikatel poznamenal, pokud by žádosti kyjevských úřadů vyhověl, SpaceX »by se stala jasným spoluviníkem velkého válečného aktu a eskalace konfliktu«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here