Německé vládní strany se s opozicí dohodly na podpoře v nezaměstnanosti

Německé vládní strany se dohodly s opoziční konzervativní unií CDU/CSU na kompromisní podobě reformy podpory v nezaměstnanosti, která tak v případě očekávaného souhlasu parlamentu bude platit od ledna nadcházejícího roku. Sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze spolu s koaličními Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP) souhlasila se zpřísněním podmínek výplaty peněz, což unie požadovala.

Německo se nyní řídí systémem sociální podpory v nezaměstnanosti známým jako Hartz IV, Scholz chce ale od ledna přejít na takzvaný občanský příjem. Ten lidem poskytne více peněz a zároveň zmírní jejich povinnosti vůči úřadu práce. To opozice kritizovala a tvrdila, že se tak mnohým díky příliš velkorysým podmínkám již nevyplatí pracovat.

»Snažíme se o to, aby se práce každému vyplatila více než v dobách, kdy vládla CDU/CSU,« prohlásil v dnešní parlamentní debatě kancléř Scholz v reakci na opoziční kritiku. Řekl ale také, že je rád, že se podařilo najít přijatelné řešení pro vládu i opozici. O dobrém kompromisu hovořil i předák konzervativní unie Friedrich Merz.

Spolkový sněm před dvěma týdny vládní podobu reformy přes odpor konzervativců schválil, ve Spolkové radě zastupující německé regiony ji ale CDU/CSU zablokovala. Kvůli blokádě se dnes večer sešel zprostředkovací výbor Spolkového sněmu a Spolkové rady, aby našel kompromis. Výbor podle očekávání podpořil dohodu vládních stran s konzervativci.

»Zprostředkovací výbor Spolkového sněmu a Spolkové rady dosáhl shody k občanskému příjmu,« oznámila sněmovní frakce SPD. Spolušéfka frakce Zelených Katharina Drögeová uvedla, že výsledkem je sice jen kompromis a ne původní návrh, přesto je ale ráda, že se Hartz IV stane minulostí.

Návrh reformy nyní potřebuje ještě souhlas Spolkového sněmu a poté ho obdrží Spolková rada, která o něm bude ještě tento pátek hlasovat. Dokončení schvalovacího procesu nyní ale vládní strany i konzervativci považují za formalitu.

Příjemci občanského příjmu budou nově dostávat 502 eur (12 200 Kč) měsíčně, pokud žijí sami. V případě stávajícího systému je to 449 eur (11 000 Kč). Oproti vládnímu návrhu se ale změní podmínky výplaty peněz. Původně zamýšlené takzvané šestiměsíční období důvěry, kdy by lidé podporu dostávali prakticky bez ohledu na jejich ochotu spolupracovat s úřadem práce, bylo zcela zrušeno. Pokud nezaměstnaní nebudou chodit na pracovní pohovory, odmítnou vzdělávací kurzy nebo nepřijdou na úřad práce, přijdou hned od počátku o deset procent peněz. Maximální sankcí pak může být 30procentní snížení, jak již dříve stanovil ústavní soud.

Vláda zmíněné období důvěry hájila tím, že místo sankcí chce spíše spoléhat na vlastní odpovědnost lidí.

Opozice vládnímu návrhu vyčítala také to, že na občanský příjem by dosáhli také bohatší lidé, aniž by museli snížit svůj stávající majetek. »Chceme dát lidem jistotu, že když přijdou o práci, tak hned nebudou muset prodat či vyměnit své bydlení za menší a nebudou muset okamžitě rozpouštět své roky tvořené úspory,« řekl dnes v parlamentní debatě poslanec za Zelené Andreas Audretsch.

Podle Scholze je třeba ty, kteří se náhle ocitnou odkázaní na sociální dávky, nejprve podpořit. »A nesebrat jim hned byt a vše, co si našetřili,« řekl poslancům.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy