Home Zahraničí Německo kvůli Kyjevu zvýší výrobu munice pro systém protivzdušné obrany Gepard

Německo kvůli Kyjevu zvýší výrobu munice pro systém protivzdušné obrany Gepard

FOTO - wikimedia/Hans Hermann Bühling

Německý ministr obrany Boris Pistorius oznámil podepsání smluv s obranným průmyslem na výrobu munice pro samohybný protiletadlový granátomet Gepard v Německu pro následné dodávky na Ukrajinu. Řekl to v úterý v Bruselu při příchodu na zasedání ministrů obrany NATO.

»Jednáme o tom s obranným průmyslem. A mohu vám říci, že byly podepsány smlouvy s výrobci munice pro Gepard v Německu,« zdůraznil Pistorius. To podle ministra znamená, že SRN okamžitě obnoví vlastní výrobu. »Výroba munice pro Gepard od společnosti Rheinmetall bude zahájena okamžitě a já jsem velmi rád, že se to podařilo, protože to dále zajišťuje nezávislost a rychlejší dodávky,« prohlásil Pistorius.

Deník Spiegel v sobotu s odvoláním na vlastní zdroje uvedl, že Bundeswehr zahájí v polovině tohoto týdne výcvik ukrajinské armády v obsluze tanků Leopard 2. Podle něj bylo od loňského února v SRN vycvičeno celkem asi 1500 ukrajinských vojáků k obsluze různých bojových systémů, jako jsou samohybná protiletadlová děla Gepard a houfnice Panzerhaubitze 2000.

Německá vláda 25. ledna potvrdila, že na Ukrajinu pošle 14 tanků Leopard 2 a že jiným zemím udělí povolení k reexportu těchto vozidel. Podle německého ministra obrany Borise Pistoria budou Leopardy 2 na Ukrajinu odeslány »do konce března«. Další země, zejména Velká Británie, Norsko, Polsko, Slovensko a Francie, rovněž oznámily svůj záměr poskytnout Kyjevu tanky západní výroby. Kyjev očekává, že jako první zásilku obdrží až 140 tanků z 12 zemí.

(TASS)