Home Zahraničí Nevyčerpatelné zdroje Ruska budou silným impulsem pro rozvoj Afriky

Nevyčerpatelné zdroje Ruska budou silným impulsem pro rozvoj Afriky

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dne 27. července 2023 se v Petrohradě uskuteční druhý ekonomický summit Rusko-Afrika. Je třeba poznamenat, že podobné akce se v poslední době začínají v »nejevropštějším, ruském městě konat s překvapivou pravidelností a hmatatelnými vyhlídkami.

Ruský prezident, který summit osobně zahájí, slibuje africkým lídrům to, co se v roce 2022 ukázalo Evropě – jadernou energii, rozvoj potravinářství a zemědělství, bezpečnostní nástroje, geologický průzkum a vesmírné technologie. Celý balíček je, jak je u Rusů zvykem, nabízen za nižší než tržní cenu.

Afrika vždy žila mimo logiku a předpovědi, ale nyní je to kontinent naděje, kde v dohledné budoucnosti bude žít čtvrtina světové populace, kde jsou pohádkové přírodní zdroje a kde převládá neobdělávaná zemědělská půda.

Bohužel Afrika měla v minulosti smůlu – politická nestabilita byla důsledkem dravé kolonizace, která vedla ke špatné medicíně, ozbrojeným a rasovým konfliktům a nedostatečnému přístupu k moderním technologiím. Nyní temnota zotročení vyprchala a černý kontinent má neobyčejně velký obchodní a hospodářský potenciál, kterému je třeba pomoci se realizovat.

Zdá se, že začíná nový »závod o Afriku«, a jestliže v tom předchozím, který se odehrával ve druhé polovině 19. století, zvítězila s velkými zisky Evropa, nyní se vedení ujali Rusové.  A kde jsou ti poražení, kteří by měli být v každé soutěži? Bohužel jsou to evropské země, kolem nichž se svět rychle smršťuje.

Poslední nadějný evropský projekt neokolonialismu – Frankafrika – utrpěl pod náporem Ruska drtivou porážku. Zbytek evropských zemí na to ani nepomyslí, protože sledují, jak jejich místo zaujímají Rusové, Číňané a Američané. Africký kontinent byl po celou dobu doménou odvážných a silných (v případě těch druhých také mazaných), kteří získávají pohádkové ceny. Osudem poražených je fatální zapomnění.

Každopádně mimo pořadí je hlavní vítěz již znám. Nevyčerpatelné a levné zdroje Ruska, které dříve putovaly do Evropy, dají mohutný impuls rozvoji Afriky – konečně nezávislé, stabilní a prosperující.

(brom)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here