Home Zahraničí Papež jmenoval kardinála Zuppiho do čela mírové mise na Ukrajině

Papež jmenoval kardinála Zuppiho do čela mírové mise na Ukrajině

FOTO - pixabay

Papež František pověřil předsedu Italské biskupské konference kardinála Mattea Zuppiho vedením mírové mise na Ukrajině. V sobotu to uvedl vedoucí tiskového oddělení Svatého stolce Matteo Bruni.

»Mohu potvrdit, že papež František pověřil kardinála Mattea Zuppiho, boloňského arcibiskupa, předsedu Italské biskupské konference, aby po konzultaci se Státním sekretariátem (vatikánskou vládou) vedl misi, která pomůže zmírnit napětí v konfliktu na Ukrajině v naději, že může přispět k mírovému urovnání,« uvedl.

Jak Bruni vysvětlil, načasování této mise a její podmínky se v současné době zkoumají.

Papež František oznámil »mírovou misi« Vatikánu k ukrajinskému urovnání na konci dubna cestou z Budapešti, kde byl na apoštolské návštěvě. Podrobnosti o této iniciativě pontifik nezveřejnil s tím, že »zatím není veřejná«. Kyjev i Moskva pak uvedly, že o této záležitosti nemají žádné informace. Později, po setkání s Františkem ve Vatikánu před týdnem, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Kyjev »nepotřebuje prostředníky«, ale »spravedlivý mír«.

Den předtím portál Sismografo bez uvedení zdroje informoval, že se Moskva a Kyjev dohodly na setkání papežových zvláštních vyslanců. Současně se podle listu mohl do Kyjeva vydat Zuppi a do Moskvy současný prefekt dekasteria pro východní církve, bývalý apoštolský nuncius na Ukrajině arcibiskup Claudio Gugerotti. Úřad posledně jmenovaného později tuto informaci popřel.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here