Na snímku zveřejněném Izraelskými obrannými silami 2. listopadu 2023 je izraelská jednotka při pozemní operaci v pásmu Gazy. FOTO – Xinhua/Izraelské obranné síly

Podle palestinských a izraelských zdrojů přesáhl počet obětí od 7. října, kdy vypukl konflikt mezi Izraelem a Hamásem, 10 000.

Počet palestinských obětí v Gaze dosáhl podle ministerstva zdravotnictví nejméně 8796, z toho 3648 dětí a 2290 žen, zatímco v Izraeli bylo podle izraelského ministerstva zahraničí zabito více než 1400 lidí.

Počet palestinských obětí v Gaze dosáhl podle zdejšího ministerstva zdravotnictví nejméně 8796, z toho 3648 dětí a 2290 žen, zatímco v Izraeli bylo podle izraelského ministerstva zahraničí zabito více než 1400 lidí.

Egyptské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že někteří z evakuovaných byli převezeni do nemocnic Al-Arish a Bir Al-Abd na severním Sinaji, a dodalo, že lékaři na hraničním přechodu Rafáh provedli zdravotní prohlídky 117 cizinců, včetně 35 dětí, které dostaly potřebná očkování.

»Všechny případy jsou stabilizované a dostává se jim nadstandardní lékařské péče od lékařských týmů na přechodu nebo přímo v nemocnicích,« uvedlo ministerstvo.

Počet mrtvých v Pásmu Gazy stále stoupá, protože jsou zasahovány nemocnice a uprchlické tábory. Téměř 70 % mrtvých v Gaze tvoří děti a ženy. Mezinárodní nevládní organizace Save the Children oznámila, že za pouhé tři týdny bylo v Gaze zabito téměř 3200 dětí.

To překonává počet dětí zabitých ročně v konfliktních zónách světa od roku 2019, uvedl v pondělí generální komisař Agentury Organizace spojených národů (OSN) pro palestinské uprchlíky Philippe Lazzarini. »Nemůže se tedy jednat o ‚vedlejší škody‘,« poznamenal.
Valné shromáždění OSN přijalo 28. října rezoluci, která vyzývá k »okamžitému, trvalému a udržitelnému humanitárnímu příměří vedoucímu k zastavení nepřátelských akcí«, včetně ochrany civilistů, ochrany humanitárního personálu a zařízení a »okamžitého a bezpodmínečného propuštění« všech civilistů, kteří jsou nezákonně drženi v zajetí.

Rezoluce byla přijata 120 hlasy pro, proti hlasovalo 14 členů a 45 se zdrželo hlasování. Spojené státy a Izrael hlasovaly proti návrhu rezoluce.

Již dříve, 16. října, Spojené státy hlasovaly proti rezoluci navržené Ruskem, která vyzývala k humanitárnímu příměří v Gaze, a o dva dny později opět vetovaly rezoluci navrženou Brazílií, která vyzývala k humanitární pauze v pásmu Gazy.

Navzdory mezinárodním výzvám k humanitárnímu příměří Izrael pokračoval v těžkém bombardování hustě obydleného pásma Gazy a zintenzivnil pozemní ofenzívu a vyslal vojáky hluboko do palestinského území.

Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že jejich vojáci se zapojili do »prudkých bojů« s Hamásem »hluboko v pásmu Gazy«, a dodaly, že izraelské jednotky zaútočily na stovky vojenských cílů Hamásu, včetně stanovišť pro odpalování protitankových raket a raket umístěných v podzemních šachtách a vojenských komplexech uvnitř podzemních tunelů, a zabily »mnoho« bojovníků Hamásu.

»Postupujeme vpřed a operujeme na území nepřítele,« napsal náčelník generálního štábu IDF Herzi Halevi v dopise zaslaném velitelům a vojákům a slíbil, že »to bude ještě dlouho trvat a že budeme bojovat až do konce«.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant během návštěvy ozbrojených jednotek rozmístěných na hranicích Gazy prohlásil, že Izrael bude pokračovat v koordinovaných úderech na Gazu ze vzduchu, ze země i z moře a armáda podniká akce k odhalování tunelů, aby »zasadila těžké rány nepřátelům uvnitř«.

Na diplomatické scéně mezitím Bolívie přerušila diplomatické styky s Izraelem. Jordánsko, Chile a Kolumbie odvolaly své velvyslance.

Na snímcích zveřejněných Izraelskými obrannými silami 2. listopadu 2023 jsou izraelské jednotky provádějící pozemní operaci v pásmu Gazy. FOTO – Xinhua/Izraelské obranné síly (6x)

Lidé truchlí na pohřbu izraelského vojáka Laviho Lifshitze, který byl zabit během pozemní operace izraelských jednotek v pásmu Gazy, na vojenském hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě 1. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Cohen Magen (4x)

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here