Home Zahraničí Předsedové tří stran na Slovensku podepsali smlouvu o vzniku vlády

Předsedové tří stran na Slovensku podepsali smlouvu o vzniku vlády

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Koaliční smlouvu dnes podepsali předsedové tří politických stran, které se po zářijových parlamentních volbách dohodly na Slovensku na vytvoření nové vlády. Dohodu uzavřely dvě sociálnědemokratické strany, Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), a nacionalistická Slovenská národní strana (SNS). Kandidáty na členy nového kabinetu nová vládní koalice zatím nezveřejnila. Z vyjádření koaličních politiků vyplynulo, že novým premiérem by měl být Fico, který tuto funkci v minulosti zastával už třikrát.

Fico před novináři také řekl, že očekává náročnou komunikaci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou ohledně jmenování členů nové vlády. Vymezil se rovněž proti nevládním organizacím; Bratislava podle něj bude v zahraniční politice více zohledňovat národní zájmy.

K podpisu koaliční smlouvy přistoupila trojice stran v závěru dvoutýdenní lhůty, kterou prezidentka dala na vytvoření parlamentní většiny Ficovi, jehož strana volby vyhrála. Směr-SD, Hlas-SD a SNS, jež dohromady získaly 79 křesel ve 150členné sněmovně, už minulý týden uzavřely memorandum o plánu nový kabinet společně vytvořit a o poměru míst ve vládě.

Směr-SD a SNS dlouhodobě vystupují proti vojenské pomoci Ukrajině a kritizují rovněž protiruské sankce.

»Očekávám náročnou komunikaci s paní prezidentkou. Mohu očekávat, že dojde k natahování času,« řekl Fico o jmenování nové vlády. Dodal, že až po schválení kandidátů na členy vlády koaličními stranami předloží příslušný seznam hlavě státu, která podle ústavy jmenuje nového premiéra a na jeho návrh pak členy kabinetu.

Někteří možní kandidáti na ministry, jejichž jména dříve zveřejnila slovenská média, už vyvolali odmítavé reakce odborníků.

Fico by uvítal, pokud by ustavující schůze sněmovny po volbách byla příští týden; schůzi svolává hlava státu. Zopakoval, že by chtěl, aby Slovensko na nadcházejícím summitu Evropské unie 26. a 27. října už zastupoval předseda nově vytvořené vlády.

Podle Fica nová slovenská vláda nebude měnit zahraničně-politickou orientaci země, ale více zohlední národní zájmy. »Ministerstvo zahraničních věcí už nebude mluvčím cizích zájmů,« řekl. Opět se vymezil proti nevládnímu sektoru, když řekl, že skončila éra, kdy »v zemi vládly nevládní organizace«. Uvítal by přijetí zákona, aby nevládní organizace, které mají peníze ze zahraničí, musely nést označení zahraniční agent.

»Vstup do vlády neznamená s ohledem na tíživou ekonomickou situaci procházku růžovou zahradou,« řekl po podpisu koaliční smlouvy Pellegrini. Šéf SNS Andrej Danko kromě jiného zdůraznil potřebu prosazování národních zájmů.

Fico uvedl, že nová vláda chce ozdravovat veřejné finance, které jsou ve špatném stavu, tak, aby nehrozila sociální standard v zemi a aby bylo možné realizovat velké investice.

Strana evropských socialistů (PES) minulý týden pozastavila Směru-SD a Hlasu-SD členství, což zdůvodnila Ficovým odklonem od hodnot evropských socialistů a připravovanou vládní spoluprací se SNS, kterou evropští socialisté označili za krajně pravicovou.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here