RCEP vytváří vzorek regionálního ekonomického sdílení

»Naše produkty jsou v Japonsku konkurenceschopnější!« řekl zaměstnanec společnosti obchodující s ropnými produkty v přístavu Tchien-ťin. Tato dávka zboží byla přepravena z Incheonu v Jižní Koreji do Tchien-ťinu v Číně a poté do Japonska s nulovým tarifem. Jedná se o mikrokosmos expanze obchodu podniků od implementace Regionální komplexní dohody o hospodářském partnerství (RCEP). Od 1. ledna je RCEP v platnosti jeden rok a přináší obchodní příležitosti bezpočtu společností.

RCEP iniciovalo Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a mezi její členy patří 10 zemí ASEAN a Čína, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland. Jedná se o dohodu o volném obchodu s největším počtem obyvatel a největším hospodářským a obchodním rozsahem. Od své implementace před rokem vstoupila dohoda postupně v platnost pro 13 z 15 signatářů. V současné době čelí světová ekonomika výzvám, jako jsou trendy proti globalizaci a pomalé oživení. RCEP je považována za »paprsek světla v mlze« a přispívá ke globální ekonomice v asijsko-pacifickém regionu. Přistoupení Číny k RCEP odráží její odhodlání podporovat otevírání se na vysoké úrovni a je dalším milníkem v otevírání Číny.

Pro RCEP je účast Číny klíčová. Čína jako největší rozvojová země a druhá největší ekonomika na světě představuje téměř 60 procent ekonomického objemu RCEP. Čína nadále poskytuje světu nové příležitosti svým vlastním novým rozvojem a nadále dodává silnou vitalitu regionální a globální ekonomice.

FOTO – CRI

Malajské duriany, thajské latexové polštáře, vietnamská káva… V březnu 2022 představili generální konzulové Malajsie, Thajska a Vietnamu v Nan-ning v čínské provincii Kuang-si lidem dobré zboží z jihovýchodní Asie. Celní, daňová a další usnadňující opatření zavedená RCEP otevřela nový svět novým obchodním formám a modelům, jako je přeshraniční elektronický obchod. V současnosti se oblast RCEP stala trhem s nejaktivnějším rozvojem a nejvyšší mírou růstu přeshraničního elektronického obchodování na světě. Podle souvisejících zpráv vykazuje index regionálního přeshraničního dovozu e-komerce (B2C) RCEP trvalý růstový trend. Index se dělí na obchodní měřítko, rozvoj podnikání, tržní poptávku, spotřebitelskou zkušenost a další ukazatele. Od prvního čtvrtletí roku 2019 do druhého čtvrtletí roku 2022 se index zvýšil celkem 1,96krát. V prvních 11 měsících roku 2022 byly Čína a ASEAN i nadále vzájemně největšími obchodními partnery a přeshraniční e-komerce probíhala dobře.

ASEAN je hlavní oblastí RCEP a dobré využití dvou hlavních trhů Číny a ASEAN vytvoří obrovskou synergii. Jak řekl Sü Ning-ning, výkonný ředitel Čínské obchodní rady ASEAN: »Je správný čas, aby všechny strany spolupracovaly.« Podniky využívají příležitosti a urychlují transformaci a modernizaci a také přispívají k vysoce kvalitnímu rozvoji Číny.

Čína a její partneři volného obchodu v regionu se letos »pohybovali oběma směry« a zboží plynule proudilo. Více než 90 procent obchodu se zbožím postupně dosáhne nulových cel, čímž se výrazně sníží obchodní překážky a podpoří se regionální hospodářská integrace. Od ledna do listopadu 2022 dosáhl celkový objem dovozu a vývozu mezi Čínou a ostatními členskými zeměmi RCEP 11,8 bilionu jüanů, což představuje meziroční nárůst o 7,9 procenta. Petersonův institut pro mezinárodní ekonomiku ve Spojených státech předpovídá, že do roku 2030 se očekává, že RCEP přinese čistý nárůst exportu do členských zemí o 519 miliard amerických dolarů.

FOTO – CRI

Pro země ASEAN spočívá jedna z hlavních výhod RCEP ve snížení dovozních nákladů a zvýšení exportních příležitostí, které přináší snížení cel. Poté, co RCEP vstoupila v platnost, přesáhl okamžitý poměr nulového cla mezi Čínou a ASEAN 65 procent, což značně posílilo dovozní a vývozní obchod ASEAN. V prvních 10 měsících roku 2022 dosáhl objem dovozu a vývozu Číny a ASEAN 798,4 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 13,8 procenta. Podle »Hodnotící zprávy o dopadu RCEP na regionální ekonomiku« vydané příslušnými čínskými institucemi má RCEP největší vliv na HDP zemí ASEAN. Do roku 2035 se kumulativní tempo růstu celkového HDP ASEAN zvýší díky RCEP o 4,47 procenta. Využitím svých výhod a potenciálu v oblasti přírodních zdrojů a práce bude ASEAN lépe využívat své doplňkové výhody s ostatními zeměmi, posílí regionální průmyslový řetězec a podpoří obnovu a prosperitu globální ekonomiky.

Kromě toho je RCEP také první dohoda o volném obchodu, na které se společně podílejí Čína, Japonsko a Jižní Korea. Jde o významný pokrok v regionální ekonomické integraci východní Asie a výrazně to podporuje růst obchodu a investic mezi těmito třemi zeměmi. Například cla na dovoz japonských hřebenatek, saké a sočů do Číny se postupně sníží z přibližně 40 procent na nulu. Jihokorejská polovodičová společnost SK Hynix uvedla, že do pěti let od roku 2022 zvýší své investice do továrny v čínském Wu-si o 3,6 miliardy dolarů, což odráží její pevnou důvěru v čínský trh.

S další vysoce kvalitní implementací RCEP všichni členové pokračují v psaní nové kapitoly vzájemného prospěchu a oboustranně výhodných výsledků a pokračují v dodávání silné dynamiky do regionální a světové ekonomiky.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy