Šance, že se Indie připojí k cenovému stropu na ruskou ropu, je prý nulová

Možnost, že by se Indie připojila k cenovému stropu na ruskou ropu, je téměř nulová, neboť Dillí se zaměřuje na své vlastní politické a ekonomické zájmy, uvedl pro agenturu TASS indický politický analytik a významný spolupracovník Observer Research Foundation Nandan Unnikrishnan a dodal, že zemi za takové rozhodnutí nehrozí sekundární sankce ze strany EU.

»V současné době je šance, že se Indie připojí k omezení cen ropy, prakticky nulová. Indie bude vycházet čistě ze svých zájmů, ekonomických, politických a strategických. V současné době existuje zájem o dovoz levné ropy z Ruska, který Indie neodmítne. Indie získává obrovské příjmy,« uvedl expert.

Poznamenal, že zemi nehrozí sekundární sankce ze strany Evropské unie za nákup ruské ropy. »Evropané se stali ‚přívěskem‘ Američanů, zatímco Američané se žádné sankce proti Indii nechystají uvalit, protože se k Indům chovají velmi zdvořile a nechtějí je urazit,« řekl Nandan Unnikrishnan.

Podle jeho slov tvoří až 85 % indické ekonomiky soukromý sektor. »Indické společnosti se budou držet čistě svých obchodních zájmů,« uvedl politický analytik a dodal, že největším odběratelem ruské ropy v Indii je společnost Reliance industries, která má v USA vážná aktiva, ačkoli dovoz z Ruska nezastavila.

Indie, která je po Číně a USA třetím největším dovozcem ropy na světě, aktivně nakupuje ruskou ropu. Na začátku roku 2022 se podíl Ruska na jejím koši dovozu ropy rovnal 0,2 %, ale do konce roku vzrostl na více než 20 %, tedy téměř jeden mil. barelů denně.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy