Spolupráce zemí BRICS má zásadní význam pro dosažení lepších výsledků v oblasti udržitelného rozvoje

Spolupráce mezi zeměmi BRICS a dalšími státy má zásadní význam pro »lepší výsledky při plnění udržitelného rozvoje do roku 2030«, uvedl představitel Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

V rozhovoru pro agenturu Xinhua zdůraznil Carlos Watson, zástupce FAO OSN v Číně, význam BRICS jako klíčové platformy pro spolupráci Jih-Jih (SSC) a dodal, že »Čína stojí v první linii podpory rozvojových zemí při dosahování jejich vlastních rozvojových cílů«.

Díky čtvrtině světového HDP a až 42 procentům světové populace BRICS nadále přitahuje další země. Podle Watsona je zajištění spolupráce mezi těmito zeměmi zásadní pro včasné dosažení cílů udržitelného rozvoje.

Na snímku z 21. srpna 2023 je pohled na místo konání 15. summitu BRICS v jihoafrickém Johannesburgu. Patnáctý summit BRICS se koná od úterý do čtvrtka v Jihoafrické republice. FOTO – Xinhua/Zhang Yudong

Watson při příležitosti probíhajícího 15. summitu BRICS v jihoafrickém Johannesburgu zdůraznil »klíčovou roli« SSC při urychlování pokroku při dosahování cílů udržitelného rozvoje a označil tuto iniciativu za »důležitý prostředek pro zlepšení přístupu k vědě, technologiím a inovacím, sdílení znalostí a budování kapacit«.

»V odvětví zemědělství může tato spolupráce mezi zeměmi globálního Jihu a v rámci těchto zemí fungovat jako klíčový způsob realizace, který urychlí rozvoj zemědělství, zabezpečení potravin a výživy, rozvoj venkova a snižování chudoby,« řekl.

Jako příklad uvedl podporu pěstování hybridní rýže na Madagaskaru, v Ugandě a dalších afrických zemích v rámci projektu FAO-China SSC. »V těchto zemích se dramaticky zvýšily výnosy, což drobným zemědělcům zajistilo vyšší příjmy. Celkově tento program v Africe zlepšil přímo i nepřímo život asi jednomu milionu lidí.«

Čína stojí v první linii podpory rozvojových zemí při dosahování jejich vlastních rozvojových cílů. Má jedinečnou pozici k tomu, aby se zapojila do technických výměn a iniciativ pro sdílení znalostí mezi zeměmi Jihu, uvedl Watson, který v Číně působí od února 2021.

Pod dojmem rozvoje Číny, »která dala světu příklad snížením absolutní chudoby v roce 2020, tedy o 10 let dříve než činí celosvětový plán,« poznamenal, že »díky množství rozvojových řešení, znalostí, technologií, zkušeností, osvědčených postupů a zdrojů, které Čína nashromáždila během svého rychlého rozvoje, má Čína co nabídnout při podpoře udržitelného rozvoje zemědělství a potravinové bezpečnosti i dalším rozvojovým zemím«.

Poutače 15. summitu BRICS na ulici v jihoafrickém Johannesburgu, 17. srpna 2023. FOTO – Xinhua/Wang Guansen

Vyzdvihl také přínos Číny k celosvětové potravinové bezpečnosti, která je »uvedena jako jedna z osmi prioritních oblastí spolupráce«, a zdůraznil, že »Čínou navrhovaná iniciativa Pásmo a stezka přispívá k dosažení cílů udržitelného rozvoje a řeší potřeby milionů zemědělců a rybářů v zapojených zemích«.

V roce 2021 Čína navrhla Globální rozvojovou iniciativu, jejímž cílem je podpořit mezinárodní spolupráci v osmi prioritních oblastech: snižování chudoby, potravinová bezpečnost, covid-19 a očkování, financování rozvoje, změna klimatu a zelený rozvoj, industrializace, digitální ekonomika a konektivita.

FAO očekává, že Čína bude hrát ještě významnější roli při dosahování všech cílů udržitelného rozvoje souvisejících se zemědělstvím v zemi, v regionu i ve světě, uvedl Watson.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy