Home Zahraničí Téměř tři čtvrtiny Němců jsou nespokojeny s prací Scholzovy vlády

Téměř tři čtvrtiny Němců jsou nespokojeny s prací Scholzovy vlády

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Téměř tři čtvrtiny obyvatel SRN – 73 % – jsou nespokojeny s prací vlády Olafa Scholze, 23 % je s činností kabinetu spokojeno. Takové jsou výsledky průzkumu veřejného mínění, který si nechala zpracovat agentura DPA.

Průzkumu se zúčastnilo 1,3 tisíce osob. 68 % respondentů se domnívá, že vládnoucí politické síly – Sociálnědemokratická strana Německa, Zelení a Svobodná demokratická strana – nejsou schopny řešit naléhavé problémy. Pouze 18 % se domnívá, že vládnoucí koalice bude schopna zůstat u moci i na konci příštích voleb do Spolkového sněmu v roce 2025. O tom, že současná vláda nebude schopna dokončit své funkční období, je přesvědčeno 35 % dotázaných.

O tom, že kancléř Scholz především selhává ve svých povinnostech, je přesvědčeno 66 % dotázaných. Vysoce hodnotí jeho výkon 26 % respondentů.

Problémy v ekonomice

Sociologové zaznamenávají nespokojenost obyvatelstva na pozadí vysoké inflace, která na konci července dosáhla 6,2 % v ročním vyjádření, a také diskusí o účelnosti dodávek zbraní na Ukrajinu a odmítání ruských energetických zdrojů.

Spolkový statistický úřad SRN koncem července informoval, že HDP republiky se ve druhém čtvrtletí letošního roku oproti předchozímu čtvrtletí nezměnil. Německá ekonomika tedy stagnuje, uvedla agentura. V prvním čtvrtletí letošního roku se HDP republiky oproti předchozím třem měsícům snížil o 0,3 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 se snížil o 0,5 %.

Již dříve Mezinárodní měnový fond poskytl neuspokojivou prognózu vývoje největší ekonomiky EU v příštích letech. Analytici fondu se domnívají, že v letošním roce očekává stagnaci, v letech 2024-2026 bude růst HDP činit pouze 1-2 %. Ve zprávě fondu se uvádí, že podniky SRN trpí růstem cen energetických nosičů, v budoucnu bude mít negativní vliv na rozvoj konjunktury nedostatek vysoce kvalifikovaných odborníků a demografická situace, především stárnutí obyvatelstva.

Předseda Svazu německých odborů Yasmin Fahimi 17. srpna prohlásil, že Německo nemůže překonat hospodářskou recesi kvůli vysokým cenám energií.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here