Home Zahraničí Turecko doufá, že na svém území v roce 2024 spustí plynový uzel

Turecko doufá, že na svém území v roce 2024 spustí plynový uzel

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Turecko doufá, že plynový uzel na jeho území bude spuštěn v roce 2024, uvedl turecký ministr energetiky Alparslan Bayraktar na Petrohradském mezinárodním plynárenském fóru.

»Myslím, že tuto iniciativu můžeme realizovat do roku 2024,« řekl ministr. »O tomto projektu nyní jednáme s Gazpromem, s našimi partnery, konkrétně chceme vytvořit elektronickou platformu. Myslím si, že tento proces nebude trvat dlouho, vytvoření tohoto mechanismu zabere možná rok,« dodal.

Ministr energetiky rovněž uvedl, že Turecko by rádo vytvořilo možnost, aby se na práci podílelo jeho istanbulské finanční centrum. »Rádi bychom rozvíjeli kompetence v oblasti obchodu s energiemi, stejně jako v oblasti obchodu s nerostnými surovinami,« uvedl.

V říjnu 2022 ruský prezident navrhl vytvořit v Turecku největší plynový uzel v Evropě a přesměrovat do něj objem plynu, jehož tranzit již není možný přes Nord Stream.

Turecká strana poznamenala, že z hlediska infrastruktury je pro realizaci projektu uzlu téměř vše připraveno, je však třeba změnit legislativu. Ve svém projevu 4. září v Soči po jednání s Erdoganem Putin uvedl, že Gazprom předal turecké státní společnosti Botas návrh plánu na vytvoření plynového uzlu v Trakyi. Poznamenal, že na pořadu dne je zřízení společné pracovní skupiny.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here