Home Zahraničí Ukrajina se stala největším příjemcem americké pomoci od druhé světové války

Ukrajina se stala největším příjemcem americké pomoci od druhé světové války

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Od zahájení války v únoru 2022 poskytly USA Ukrajině finanční pomoc ve výši více než 60 miliard dolarů, což z Kyjeva činí největšího příjemce pomoci z Washingtonu od druhé světové války, kdy spojenci Spojených států obdrželi prostředky na obnovu v rámci Marshallova plánu. K tomuto závěru došel list Washington Post po analýze oficiálních údajů Pentagonu a amerického ministerstva zahraničí.

Ukrajina obdržela od USA pomoc ve výši více než 66,2 miliardy dolarů, z toho více než 43 miliard dolarů v přímé vojenské pomoci, uvedl deník. Washington poslal Kyjevu bojovou techniku ze zásob Pentagonu v celkové hodnotě asi 23,5 miliardy dolarů, přijal dlouhodobé závazky na podporu Ukrajiny a financování zbrojní výroby ve výši 18 miliard dolarů a poskytl dotace na nákup západních zbraní v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. USA rovněž vyčlenily pro Ukrajinu asi 20,5 miliardy dolarů na hospodářskou pomoc a 2,6 miliardy dolarů na humanitární pomoc.

»To jsou neúměrně vysoké částky,« řekl novinám Michael O’Hanlon z Brookingsova institutu a připomněl, že v rámci Marshallova plánu dostaly evropské země během tří let asi 150 miliard dolarů: »Mohli bychom to dělat (sponzorovat Ukrajinu) donekonečna.« Podle experta by nekonečná podpora Kyjeva nebyla »ekonomicky neudržitelná«, ale mohla by být »politicky nepřijatelná«.

Washington Post upřesňuje, že ačkoli je výše pomoci Ukrajině v poměru k americkému vojenskému rozpočtu ve výši 1,77 bilionu dolarů relativně malá, ve srovnání s finanční podporou, kterou Spojené státy poskytují ostatním spojencům, zůstává částka impozantní. Pro srovnání, v letech 2022 a 2023 Spojené státy převedly 8,6 miliardy dolarů Izraeli, 3,3 miliardy dolarů Egyptu a 2,9 miliardy dolarů Jordánsku.

Největšími dárci finanční pomoci Kyjevu z hlediska podílu na HDP byly pobaltské státy. Estonsko vynaložilo na podporu Kyjeva 1,26 % HDP, Lotyšsko 1,09 %, Litva 0,95 %. USA jsou v tomto žebříčku na 12. místě a na pomoc Ukrajině vynakládají 0,33 procenta HDP.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here