Všichni jihokorejci naráz omládli o jeden až dva roky

Jižní Korea nahradila tradiční způsob počítání věku mezinárodním standardem a snížila věk občanů o rok nebo dva.

Podle systému počítání věku, který Jihokorejci nejčastěji používají v běžném životě, se za rok věku považuje rok narození a rok se přidává vždy 1. ledna, nikoliv v den skutečných narozenin.

Země také používá mezinárodní normu, podle níž se při narození počítá od nuly a při každých narozeninách se přičítá rok pro lékařské a právní dokumenty. Podle tiskové agentury Yonhap se nyní bude mezinárodní norma nově uplatňovat ve všech soudních a správních oblastech. »Příští rok mi mělo být 30 let, ale teď mám ještě nějaký čas navíc a líbí se mi to,« řekl agentuře Reuters sedmadvacetiletý úředník Choi Hyun-ji ze Soulu. »Je prostě skvělé mít pocit, že mládnu,« dodal Choi.

Vláda konstatovala, že změna zmírní zmatky, a jako příklad uvedla problém starších Korejců, kteří se mohou domnívat, že mají nárok na důchod a bezplatné cestování o několik let dříve, než je tomu podle zákona.

»Očekáváme, že právní spory, stížnosti a společenský zmatek, které byly způsobeny tím, jak vypočítávat věk, se výrazně sníží,« řekl na pondělním brífinku ministr vládní legislativy Lee Wan-kyu.

»Některé klíčové oblasti, včetně školního roku, nároku na povinnou vojenskou službu a legálního věku pro konzumaci alkoholu, se určují podle jiného samostatného věkového systému – známého jako ‚roční věk‘ – a tento systém prozatím zůstane v platnosti,« uvedl Lee.

To znamená, že například všichni, kdo se narodili v roce 2004 – ať už v lednu nebo v prosinci – mohou od 1. ledna 2023 zahájit proces odvodu do armády, protože všichni jsou ze zákona považováni za osoby, které dosáhly minimálního požadovaného věku 19 let.

»Vláda by mohla zvážit revizi používání ‚ročního věku‘ pro tyto oblasti v závislosti na tom, jak dopadnou současné změny,« uvedl Lee.

Jižní Korea již loni v prosinci schválila zákony, které mají zrušit tradiční metodu a plně přijmout mezinárodní standard. Podle vládního průzkumu provedeného v září 2022 86 % Jihokorejců uvedlo, že až nové zákony vstoupí v platnost, budou v každodenním životě používat mezinárodní věk.

Praxe počítání věku se zahrnutím doby strávené v děloze matky byla kdysi tradiční i v jiných částech východní Asie včetně Číny a Japonska.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy