Česko úspěšně zápolí o titul skladiště Evropy

Když přijíždíme z kterékoliv strany do větších českých měst ležících na hlavních dopravních tazích, vítá nás téměř všude architektura hranatých betonových budov bez oken a s obrovskými reklamními nápisy. Sklady, nebo jak se jim dnes říká logistická centra, jsou zde všudypřítomné. Přitom slouží pro zásobování tuzemska často jen okrajově a spíše jsou využívány jako překladiště pro kamiony putující přes naše území napříč Evropou. Jsme totiž v jejím srdci, a tak nám přece nezbývá nic jiného…

Industrial Research Forum (IRF), jehož členy jsou realitní poradenské společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a JLL, se dnes pochlubilo, že celková plocha skladových ploch v průmyslových parcích k pronájmu v Česku přesáhla už deset milionů metrů čtverečních. Podle jeho zprávy představovala poptávka za druhé čtvrtletí roku rekordních 530 500 m2. Neobsazenost industriálních skladů a hal přitom klesla na 1,5 procenta a nájmy stoupají.

Celková plocha průmyslových prostor vzrostla na 10,14 mil. m2 poté, co bylo ve druhém čtvrtletí roku dokončeno celkem 146 600 m2 skladových ploch v 15 průmyslových parcích. To je meziročně nárůst o 16 % a mezičtvrtletně pokles o 51 %, sdělily firmy. Největší dokončenou průmyslovou halou podle nich byla budova o velikosti 26 800 m2 ve VGP Parku Olomouc, po ní budova v Contera Parku Ostrava D1 s plochou 25 000 m2.

Společnosti uvedly, že počet prostor dále vzroste – vzniká téměř 1,3 mil. m2 skladových a výrobních prostor, což je nárůst o 11 % proti prvnímu čtvrtletí a meziročně o 93 %. »Do konce roku 2022 očekáváme dokončení přibližně 900 000 m2 skladových a výrobních ploch. V součtu s první polovinou roku by se jednalo o největší množství v historii IRF, které bylo za jeden kalendářní rok doručeno na český trh,« uvádí zpráva IRF.

Haly podle ní rostou především v Olomouckém, Plzeňském a Moravskoslezském kraji. Čistá poptávka ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 31 %, vyplývá z dat IRF. Největší podíl na tom měly společnosti zabývající se distribucí, které realizovaly 60 % objemu pronajaté plochy. Největší novou transakcí byl předpronájem v Panattoni Parku Cheb o velikosti téměř 233 700 m2.

Míra neobsazenosti klesla z 1,7 na 1,5 procenta. Celkově je na trhu v současné době pouze 150 400 m2 průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Neobsazenost průmyslových prostor v Praze a okolí dosahovala 0,5 %, ukázala data.

Nejvyšší dosahované nájemné průmyslových a logistických nemovitostí opět vzrostlo, z 6,40 eura (157 Kč) poskočilo na 7,25 až 7,50 eur (178 až 185 Kč) za metr čtvereční měsíčně. Některé speciální nabídky, zejména v Praze, začínají na osmi eurech (197 Kč) za měsíc, vyplývá ze zprávy IRF.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy