Home Domácí Do 7. ročníku akce Pěšky do školy se zapojí přes 430 škol a...

Do 7. ročníku akce Pěšky do školy se zapojí přes 430 škol a 100 000 dětí

FOTO - archiv Pěšky městem

439 škol (z toho 52 mateřských, 378 základních a devět středních) se letos zapojí do výzvy Pěšky do školy. Už příští týden se vydá do školy po svých dohromady přes 100 000 žáků z celé republiky. Projekt pořádá organizace Pěšky městem v rámci Evropského týdne mobility.

Výzva má za cíl zaktivizovat české školáky k pravidelnému přirozenému pohybu, kterého mají málo. Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich. Pěšky do školy spolupracuje s odbornými ambasadory projektu, mezi které patří dětský obezitolog Zlatko Marinov nebo Martin Musálek z Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy. »Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku,« dodává k potřebě přirozeného pohybu Musálek.

Výzvu letos podpořili také další ambasadoři – herečka Lenka Krobotová, herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková, tradiční partnerem je i youtuber Kovy.

Projekt kromě fyzické, psychické i sociální výhody přirozeného pohybu při cestě do a ze škol upozorňuje i na nutnost řešení dopravních situací v okolí škol. Díky projektu si zřizovatelé škol mohou vyzkoušet dočasná dopravní řešení v podobě uzavírek ulic před školním vyučováním neboli tzv. školní ulice, které následně mohou implementovat jako žádoucí trvalá řešení. Organizace Pěšky městem poté každý rok pomáhá dopravní situaci v okolí škol vybraným pražským školám řešit, a to v rámci kontinuálního programu nazvaného Bezpečné cesty do školy. Projekt navíc pro učitele připraví i speciální edukační materiály o bezpečnosti, životním prostředí nebo dopravě ve veřejném prostoru

»Pěší doprava je nejen nejekologičtějším, ale i pro tělo nejpřirozenějším pohybem. Jednotlivé projekty organizace Pěšky městem jsou propojené tak, aby dnešní školáci mohli ve své dospělosti žít ve městech, kde mohou bez bariér a nekvalitního ovzduší chodit pěšky – ideálně aby vše důležité bylo v dosahu patnáctiminutové procházky. A aby na tento pohyb byly zvyklí už ze školních lavic. Přestože je pro nás pěší doprava stěžejní, podporujeme i jiné formy udržitelné mobility, proto děti mohou v týdnu od 18. září vyrazit do školy i na kole, na koloběžce, skateboardu nebo s využitím hromadné dopravy,« dodává k projektu jeho hlavní koordinátorka Marie Čiverná.

Slavnostního zahájení před ZŠ Jílovskou se zúčastnila 1. místostarostka Prahy 4 Irena Michalcová a radní pro dopravu Jaroslav Míth.

Pěšky do školy 2022

V loňském roce se do projektu zapojilo přes 300 škol a 70 000 dětí. V počtu zapojených škol vloni dominoval Moravskoslezský kraj (55). Až za ním se umístila Praha (39) a Jihomoravský kraj (39).

Pěšky do školy 2023

Nejvíce škol se letos zapojí ze Středočeského (50) a Moravskoslezského (50) kraje. O druhé místo se také se stejným počtem zapojených škol dělí Praha (45) a Jihomoravský kraj (45). V hlavním městě se letos podařilo zapojit o 12 škol více než loni. Nejvíce budou chodit školáci z prvního stupně základních škol.

Co dostanou děti s nejpravidelnější pěší docházkou do školy

Pro děti, které z celé republiky budou nejpravidelněji chodit, jsou i letos připraveny ceny od partnerů soutěže. Hlavními partnery výzvy jsou Lidl Česká republika (do soutěže věnuje sportovní vybavení pro školáky) a Dm drogerie (věnuje balíček se zdravými svačinkami vždy třem nejlepším třídám ve všech zapojených krajích České republiky). Děti dostanou i knížky od nakladatelství Argo a cyklistické lahve od Yedoo.

Organizace letos oslovila i partnery v krajích České republiky, kteří nejpoctivějším školákům z daného kraje – chodcům věnují vždy speciální zážitek. Do letošního Pěšky do školy přispěly dětem tyto společnosti:

Praha – dvouhodinové lezení v lanovém centru Proud Praha.

Karlovarský kraj – celá třída se vydá do tamního motýlího domu Papilonia

Liberecký kraj – pro celou třídu je připraven zážitkový den v EKOparku Liberec

Pardubický kraj – horský resort Dolní Morava si pro děti připravil celodenní zážitkový program Mamutíkovy zážitky s adrenalinem

Středočeský kraj – chodecky nejpoctivější třída se vydá do areálu HistoryParku v Ledčici a zároveň do zámeckého parku Loučeň

Jihomoravský kraj – celá třída se vyblbne ve Vranově nad Dyjí v V´Run Off´Parku

Královehradecký kraj – celá třída se vydá na Stezku korunami stromů

(zmk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here