Home Domácí Moravskoslezský kraj ruší bezplatné cestování pro Ukrajince

Moravskoslezský kraj ruší bezplatné cestování pro Ukrajince

FOTO - ČTK/Vladimír Pryček

Možnost bezplatného cestování v regionální dopravě v Moravskoslezském kraji skončí pro ukrajinské uprchlíky od počátku října. Rozhodli o tom krajští radní, sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Uprchlíci z Ukrajiny mohli regionální dopravu bezplatně využívat od 9. března.

»Bezplatné jízdné bylo vůči občanům Ukrajiny vstřícným krokem, který jim měl usnadnit jejich složitou situaci. Po více než půl roce trvání toto opatření končí,« uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka (ANO). Podle něj integrace Ukrajinců v regionu úspěšně pokračuje.

Zrušení výhod pro ukrajinské běžence už před časem avizoval i ostravský magistrát. Posledním zářijovým dnem skončí bezplatné cestování uprchlíků v prostředcích Dopravního podniku Ostrava, ukončeny budou zvýhodněné korunové vstupy do sportovních zařízení Sareza, zoologické zahrady či bezplatný vstup na věž Nové radnice.

Birklenová připomněla, že už od pondělí čeká běžence další změna. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které dosud fungovalo ve výstavním pavilonu na Černé louce v centru Ostravy, se od pondělí přesouvá do objektu na adrese Dr. Malého 1356/17. »To stávající na ostravském výstavišti Černá louka je v současné situaci už zbytečně velké a má vysoké režijní náklady. Proto Moravskoslezský kraj připravil centrum levnější a v méně exponovaných prostorách,« uvedla mluvčí. KACPU, jehož provoz doposud vyšel na 28 milionů korun, bude mít v nových prostorách i nadále otevřeno každý všední den od 08.00 do 16.00. O dočasné nouzové přístřeší v něm ale běženci mohou požádat nepřetržitě.

Běženci v menším KACPU najdou zástupce odboru migrační a azylové politiky, zdravotních pojišťoven, služby cizinecké policie, ale i hasiče, zaměstnance Českého červeného kříže, tlumočníka, psychologického interventa nebo městskou policii. Připraveno bude i nouzového přespání a místo pro dočasné umístění domácích zvířat.

V regionu bylo podle posledních zveřejněných údajů zaregistrováno zhruba 24 000 běženců, tedy asi 2,1 procenta počtu obyvatel kraje. Aktuálně do kraje denně přichází v průměru 60 lidí. Kapacita v ubytovacích zařízení i ve školách je podle vedení kraje stále dostačující.

(čtk)

Předchozí článekJiří D.: Je nutné, aby se člověk dostavil k notáři kvůli dědictví, ač o něj nestojí? Jaký to má smysl? A jaké případně hrozí sankce?
Další článekRosnička zelená – naše nejjedovatější žába

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here