Home Domácí Státní dluh si ukrajuje stále víc i ze čtvrtého bilionu

Státní dluh si ukrajuje stále víc i ze čtvrtého bilionu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hodnota státního dluhu ke konci třetího čtvrtletí dosáhla výše 3,115 bilionu korun, což oproti konci minulého roku představuje nárůst o 220,2 miliardy Kč. Informuje o tom dnes na svém webu ministerstvo financí (MF). V relativním vyjádření činil státní dluh vůči hrubému domácímu produktu 43,1 procenta oproti 42,7 % na konci roku 2022.

»Tato skutečnost je dána zejména prodejem státních dluhopisů za účelem průběžného krytí schodku státního rozpočtu, který ke konci září dosáhl výše 180,7 mld. Kč, a předfinancování zbývajících letošních splátek státního dluhu, zejména splátky Státního dluhopisu České republiky…,« uvádí MF.

Během první tří kvartálů byly podle MF prodány korunové střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v celkové hodnotě 407,6 mld. Kč.

Státní dluh je tvořen vládními dluhy a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky. Náklady na obsluhu státního dluhu by podle státního rozpočtu měly letos dosáhnout 70 mld. Kč.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here