Home Domácí Trh se stále dražšími hypotékami se letos propadl už skoro o dvě...

Trh se stále dražšími hypotékami se letos propadl už skoro o dvě třetiny

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Úročení nově poskytnutých hypoték se v říjnu zvýšilo na 5,86 procenta ze zářijových 5,83 % a patří nyní k nejvyšším za posledních 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což sice bylo nepatrně více než v předchozím měsíci, meziročně to však znamenalo propad o 82 %.

Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu.

Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték stagnoval poté, co ve třech předešlých měsících zaznamenal dvouciferný propad. Pokles objemu poskytnutých hypoték je přirozeně citelný především vůči silnému minulému roku, ve srovnání s rokem 2020 je pak více než o tři čtvrtiny nižší. Od počátku letošního roku do října se podle statistik propadla aktivita na hypotečním trhu o 60 %.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték, tedy bez refinancování, v říjnu podle dat stoupl na 6,07 mld. Kč ze zářijových 5,99 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů činil 1,15 mld. Kč. Počet nově poskytnutých hypoték stagnoval.

»Objem nově poskytnutých hypoték se tak v říjnu stále pohybuje na nejslabší úrovni od začátku roku 2014. Přitom při zohlednění růstu cen nemovitostí vyžadujících vyšší hypotéku by reálný propad poskytnutých hypoték byl ještě významnější. Příčiny současného stavu od velikosti úrokových sazeb, po regulatorní pravidla či vývoj cen nemovitostí však zatím nenaznačují, že by se měla situace v dohledné době začít zlepšovat,« uvedl hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.

Průměrná hypoteční sazba se nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, na obdobně vysokých hodnotách se pohybovala také v letech 2008 a 2009.

»Na úrokové sazby hypoték má vliv několik faktorů, nejen základní sazba zveřejňovaná Českou národní bankou, která zůstala nyní nezměněna. Bankám rostou náklady na pořízení zdrojů, a to může mít vliv na úrokové sazby pro hypoteční úvěry v následujícím období. Nepředpokládáme však výraznější výkyvy,« řekla manažerka pro hypoteční úvěry mBank Soňa Holíková.

Průměrná hypotéka klesla v říjnu mírně pod 2,9 milionu Kč, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit, uvedla ČBA. Nejvyšší průměrná hypotéka byla loni v listopadu, kdy činila 3,46 mil. Kč. Od té doby mírně klesá.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6000 až 7000 Kč.

(ici, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here