Home Domácí Týden před protestem 27. listopadu uspořádá ČMKOS sněm

Týden před protestem 27. listopadu uspořádá ČMKOS sněm

Týden před protestem proti vládním opatřením, který odbory plánují na 27. listopad, bude sněm nejsilnější centrály – Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Na 21. listopadu je řádné jednání podle šéfa konfederace Josefa Středuly naplánované dlouhodobě. ČTK řekl, že náplň sněmu bude upravena směrem k aktuálnímu dění.

Formu protestu, na jehož pořádání 27. listopadu se domluvily v úterý, odbory dosud neurčily. Část odborových organizací nicméně chystá hodinovou stávku. Školské odbory se chtějí k podobě účasti na protestech vyjádřit v příštím týdnu. Připojit se k protestům plánují i odboráři Škoda Auto, a to happeningem a vynecháním jedné pracovní hodiny.

Odbory vládu viní ze zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojené jsou s kroky kabinetu například v důchodech či s jeho postupem při tvorbě cen elektřiny. Jde podle nich také o dopady konsolidačního balíčku na firmy a domácnosti. Balíček má podle vlády v příštích dvou letech mimo jiné daňovými změnami pomoci snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun.

ČMKOS je největší odborová centrála v Česku. Zastřešuje 31 svazů dohromady se zhruba 270 000 členy. Její předseda se v úterý sejde s prezidentem Petrem Pavlem. Na stejný den svolal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jednání předsedů koaličních stran se zástupci odborů. Schůzka se uskuteční bez premiéra Petra Fialy (ODS), který v pátek odletěl na cestu po zemích Afriky.

(čtk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here