Víte, co se událo zajímavého v jihlavské zoo za posledních šest dnů a co bude dál?

Zjistěte, jaké mezinárodní a světové dny u zvířat byly v posledních šesti dnech a jaké se blíží. Víte, jaké erbovní zvíře Zoo Jihlava vlastně má, a která dnes již babička byla jeho inspirací. Krásně podzimně vyzdobenou zoologickou zahradu a dýňové hody u zvířat si můžete začít užívat již od zítřka a v sobotu si užít nejen řemeslných trhů, které jsou součástí podzimních slavností v jihlavské zoo.

Minulý pátek byl Mezinárodním dnem lenochodů a právě v jihlavské zoo jsou k vidění v pavilonu Hacienda Escondido hned čtyři lenochodi dvouprstí (Choloepus didactylus).

Nejstaršímu jedinci bylo nedávno už 22 let, přestože se lenochodi obvykle dožívají zhruba 20 let. Nejen, že je v dobré kondici, ale stal se také letos otcem. Nejmladším lenochodem dvouprstým ze zdejší čtyřky je tedy skoro dvouměsíční mládě, které se po dobu necelého roku bude držet na břiše své matky.

V pondělí byl Světovým dnem irbisů neboli levhartů sněžných (Panthera uncia), které Zoo Jihlava chová již od roku 1994. Za 29 let chovu se zde narodilo 23 mláďat a tak je jihlavská zoo jedním z nejúspěšnějších chovatelů irbisů v Evropě.

Irbis je velmi klidné zvíře, pravděpodobně nejméně agresivní ze všech velkých koček. Domovem irbisa ve volné přírodě jsou vysokohorské oblasti a náhorní plošiny střední Asie.

Jde poměrně o velkou kočku vzhledem připomínající levharta, avšak o něco menší, a robustnější. Tělo s hlavou měřívá na délku 103–130 centimetrů a mají typický velmi dlouhý ocas měřící 90–105 centimetrů.

Ocas se díky dlouhým a hustým chlupům se jeví velmi mohutný. Irbisovi pomáhá udržovat rovnováhu při skocích, šplhu a balancování na úzkých skalních římsách.

Fotografie ilustrují dlouhý huňatý osas irbisů.

Srst je velmi měkká a hustá cca 4000 chlupů na centimetr čtverečný a hlavně v zimních měsících velmi dlouhá. V zimě může být irbisova srst na břiše dlouhá až 12 centimetrů. Irbisové na výšku v plecích měří kolem 60 centimetrů a váží od 22-55 kilogramů. Samci jsou o něco mohutnější než samice, jak to u kočkovitých šelem bývá. Tělo mají silné a svalnaté. Zadní nohy jsou ve srovnání s jinými velkými kočkami poměrně dlouhé, uzpůsobené skokům na značnou vzdálenost. Běžně jsou schopni skočit na délku šest metrů a deset metrů není rozhodně jejich stropem.

Slovo irbis pochází z mongolštiny a do češtiny se dostalo přes ruštinu. Jedná se o jeden z názvů, které uvedl Jan Svatopluk Presl ve svém díle Ssawectwo čili rukowěť saustawná k poučenj wlastnjmu (Praha, 1834) a na rozdíl od některých jiných názvů navržených Preslem se ujalo a používá se dodnes.

Úterý bylo zasvěceno Mezinárodnímu dni gibonů. Zdalipak víte, jaké zvíře má právě jihlavská zoologická zahrada v erbu? Ano, je to právě gibon. Inspirací pro vznik loga Zoo Jihlava se stala samice gibbona zlatolícího (Nomascus gabriellae) se svým mládětem v náručí. Tato samice se jmenuje Ivana a je nejstarším členem šestičlenné skupiny gibonů zlatolících. Letos oslavila své čtyřicáté narozeniny a je tak skutečnou giboní babičkou. Chov gibonů zlatolících zde sahá až do roku 1989 a za tu dobu se zde narodilo již 14 mláďat.

A co dál? Již od zítřka, kdy začínají dětem dvoudenní podzimní prázdniny, se konají v jihlavské zoo dýňové hody pro zvířata, při kterých budou probíhat komentovaná krmení medvědů v 11 hodin, prasat visajanských ve 12 hodin 30 minut a surikat ve 14 hodin. Dýni dostane v 10 hodin a 30 minut i zdejší tygřice a hrošík ve 13 hodin. Chcete-li vědět, zda si bude třeba tygřice s dýní jen hrát nebo jí bude i chutnat, neváhejte a přijďte se na zvířata zítra nebo v pátek či sobotu v avizované časy podívat.

V pátek navíc jihlavské zoo oslaví Světový den lemurů. Zoo připravilo pro návštěvníky lemuří tvoření nebo procházky kolem lemuřích ostrovů. Od 17 hodin proběhne také speciální Večer PodpoVRCHEM – Co nevíte o lemurech? Povídat o nich bude jihlavský zoolog Richard Viduna. Světový den lemurů má za cíl upozornit na ohrožení těchto poloopic. Lemuři jsou endemitem Madagaskaru a vyskytuje se jich zde více než sto druhů. Největším ohrožením pro ně je ničení jejich přirozeného prostředí. Zoologická zahrada Jihlava se může pyšnit velkou kolekcí madagaskarských primátů. Návštěvníci v areálů zoo mohou pozorovat lemury kata, lemury bambusové, vari červené, lemury tmavé i límcové a na ostrovech za občerstvením Zanzibar objeví i lemury rudočelé.

Největší akce však na návštěvníky zoo čeká v sobotu od 10 do 15 hodin, kdy zde kromě dýňové hodování zvířat, proběhnou i řemeslné trhy, podzimní dílny a celá zoo bude nádherně nazdobená. Časový rozpis, kdy zvířata dýně dostanou najdete nvedle na plakátu.

(mac)

FOTO – Zoo Jihlava/Daniela Oberreiterová a Simina Kubičková, commons.wikimedia.org/Irbis1983 a Vassil, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.5 DEED/Mark Pellegrini

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy