Slovensko má novou vládu. Čaputová jmenovala Ficův kabinet

AKTUALIZOVÁNO

Slovensko má ode dneška novou vládu. Trvalo to necelý měsíc od uskutečnění předčasných parlamentních voleb, které vyhrála strana SMER Roberta Fica. Ten sestavil kabinet se stranou Hlas-sociální demokracie Petera Pellegriniho a se Slovenskou národní stranou a premiérem v zemi našich východních sousedů je již počtvrté. Tříkoaliční vládu dnes odpoledne jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová. Dopoledne navíc začala ustavující schůze nově složené slovenské Národní rady.

V ní koalice ustála první důležitý boj nastávajícího funkčního období. Její kandidát Pellegrini byl totiž zvolen novým předsedou sněmovny, když v tajné volbě získal hlasy 131 ze 148 přítomných poslanců. Vzhledem k tomu, že trojkoalici zastupuje ve 150členné Národní radě 79 poslanců, šéfa Hlasu dnes podpořila i větší část opozice.

Kabinet má nyní za úkol do 30 dnů předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Tam už to rozhodně takhle hladké nebude, alespoň co do hlasování nevládních zákonodárců.

V opozici po zářijových volbách skončily druhé nejsilnější parlamentní hnutí Progresivní Slovensko, liberální strana Svoboda a Solidarita, Křesťanskodemokratické hnutí, stejně jako tříčlenná koalice pod vedením hnutí expremiéra Igora Matoviče, jež naposledy používalo zkratku OLaNO a přátelé. Nově bude vystupovat pod prostým názvem Slovensko, jak dnes informovalo. SMER získal ve volbách 42 křesel, Progresivní Slovensko 32, Hlas 27, OLaNO 16, KDH 12, SaS 11 a SNS 10 křesel. 

Právě Matovič, který je znám svým nevybíravým slovníkem, se dnes ve sněmovně nejvíce obouval do Pellegriniho. V rozpravě ho označil za podvodníka, odpad a zbabělce, jelikož údajně ustoupil od svých předvolebních slibů a v závěru předvolební kampaně lhal o majetkových poměrech Matovičovy manželky. »Vím, že po choti netoužíte. Pane Pellegrini, zkuste být konečně chlap. Nemám rád chlapy, kteří si oblékají červená tanga, kteří zvou do svého bytu různé pánské návštěvy,« uvedl mj. svojí typickou rétorikou Matovič.

Pellegrini již stál v čele Národní rady v letech 2014-16, tehdy ještě jako člen SMERu, předsedou vlády byl v letech 2018-2020. Fico zastával funkci premiéra v letech 2006–2010 a 2012–2018. V roce 2018 rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Ficovým opětovným nástupem do úřadu se Slovensko stává vedle Maďarska druhou zemí z Visegrádské čtyřky, jež odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu. Na opačném pólu stále stojí Polsko a Česká republika.

»Přesto, že naprosto oprávněné a logické požadavky v podobě odmítnutí dalšího vyzbrojování Kyjeva jsou podle české hlavy státu pouhá ‚ruská propaganda‘, mezi občany Slovenska získaly největší podporu,« uvedl v reakci na novou situaci na Slovensku místopředseda KSČM Milan Krajča. »Slováci dokázali, že se nenechají obelhat a připravili nám skvělou pozici pro to, abychom se k nim co nejdříve přidali,« uvedl v této souvislosti již po volbách na Slovensku předseda PRO Jindřich Rajchl, který patří mezi největší kritiky české pětikoaličního vlády. Ta Ficovi nikdy podporu nevyjadřovala, stejně jako prezident Petr Pavel. Nový slovenský premiér má navíc dlouhodobě napjaté vztahy s prezidentkou Čaputovou, kterou mj. označil za americkou agentku, a například v exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz uvedl, že ji bude žalovat za protiprávní jednání.

Prezidentka navíc minulý týden oznámila, že odmítá jmenovat Rudolfa Huliaka coby kandidáta SNS do funkce ministra životního prostředí s odůvodněním, že neuznává existenci klimatické krize. SNS nakonec hlavě státu ustoupila a dnes mohl být do této funkce jmenován Tomáš Taraba, nově zvolený poslanec. On ani Huliak nejsou členy SNS, nicméně právě z její kandidátní listiny se dostali do nově zvolené sněmovny. Taraba byl poslancem již v minulém období, a to za krajně pravicovou stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) – ani jejím členem však nebyl. 

Mezi dalšími zajímavými jmény nové slovenské vlády se vyjímá například syn zpěváka nejpopulárnější slovenské kapely Elán Jozef Ráž mladší coby ministr dopravy, místopředseda SMERu Juraj Blanár jako ministr zahraničí, či několik bývalých ministrů v čele s Ladislavem Kamenickým v čele resortu financí, který tak naváže na svoji práci z let 2019-2020. Vládní zkušenosti mají již z minulosti také ministr obrany Robert Kaliňák, ministr školství Tomáš Drucker, ministryně hospodářství Denisa Saková či šéf resortu investic, regionálního rozvoje a informatizace Richard Raša.

(pk)

REPRO FOTO – TA3

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. 🇸🇰🤦‍♂️ Igor Matovič dnes ukázal, co je zač. V parlamentu začal urážet nového předsedu parlamentu Pellegriniho.

    „Nemám rád chlapy, kteří si oblékají červená tanga,“ uvedl.

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy