Home Domácí Z trestního řádu zmizí tisíce zákonů

Z trestního řádu zmizí tisíce zákonů

FOTO - pixabay

Zákon o výrobě chleba, zákon o zrušení celibátu učitelek, zákon o zrušení odměn udavačů daňových přestupků. Tyto a dalších více než deset tisíc zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, má zrušit návrh zákona, který v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna.

Návrh ruší 6667 takzvaných vyhaslých právních předpisů, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších 3616 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly. Úplný zánik těchto právních předpisů povede podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) k pročištění a zpřehlednění právního řádu.

Mezi rušenými předpisy je například zákon z roku 1919 o zrušení celibátu učitelek, zákon z roku 1924 o zrušení odměn udavačů daňových přestupků, zákon z roku 1930 o výrobě chleba, zákon o čtvrté pětiletce z roku 1966 nebo vyhlášku o náboru a rozmisťování pracovních sil z roku 1954. »Zrušením právního předpisu nebudou dotčeny právní vztahy, které na jeho základě již dříve vznikly. Tedy ani učitelky se po této právní úpravě nebudou muset obávat žádných neblahých konsekvencí,« řekl před poslanci Rakušan.

Mezi předpisy, které ministerstvo navrhuje ke zrušení, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky po současnost. Z novější doby jde třeba o zákon o zahájení činnosti jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně z roku 2008 a o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006.

Obdobnou předlohu navrhovalo ministerstvo vnitra už v minulém volebním období, návrh schválila tehdejší vláda ANO a ČSSD, poslanci jej však do konce volebního období projednat nestihli.

Nadbytečné předpisy se podle předlohy ministerstva vnitra mimo jiné stávají zátěží pro systém eSbírka, ve kterém by lidé měli mít v budoucnu možnost elektronicky vyhledat veškeré zákony a mezinárodní smlouvy v jejich závazné podobě.

Předlohu nyní posoudí ústavně-právní výbor.

(jad)

Předchozí článekProsincové výdaje na reklamu na Muskově Twitteru klesly o 71 %
Další článekKanibalizační monstrum NATO

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here