Home Domácí Zemřel výtvarník Stanislav Bělík

Zemřel výtvarník Stanislav Bělík

Stanislav Bělík na snímku z 8. května 2022 FOTO - ČTK/Luboš Pavlíček

Dne 3. října 2022, měsíc před svými 103. narozeninami, zemřel výtvarník Stanislav Bělík, který se narodil a žil v Doubravníku u Tišnova. Svůj výtvarný život zasvětil Vysočině, povodí řeky Svratky a Doubravníku.

Většinou vyjížděl vlakem a pak pěšky, neúnavně prochodil s ruksáčkem barev, slohou kreslířských čtvrtek a skládacím malířským stojanem blízké i vzdálené okolí, hledal motivy, příznivé světlo. Kreslil a maloval i na cestách republikou, i v zahraničí. Ale vždy se vracel do svého kraje, do svého bezpečí. K jeho oblíbeným malířským technikám patřila tempera a olej. V mladším věku se věnoval i grafické tvorbě.

Byl znamenitý kreslíř, ilustroval sbírky pověstí z Tišnovska, svými kresbami doprovázel četné vlastivědné publikace. Cyklus maleb Krajinou řeky Svratky byl vydán v roce 2017 s doprovodným textem Dr. Ivana Koláčného. Vystavoval na 30 samostatných výstavách, naposledy v květnu v Počátkách a srpnu 2022 Železném, kterých se osobně zúčastnil. Stanislav Bělík zanechal rozsáhlé dílo nejen z hlediska výtvarného, ale i dokumentačního.

Čest jeho památce!

Karel Odehnal

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here