Kauzy spojené s podezřením na korupci a její prorůstání do nejvyšších pater politiky, by měly být hlavními body programu mimořádné schůze, o jejíž svolání dnes požádalo opoziční hnutí ANO. V první řadě chce ale hnutí řešit Podnikatelskou družstevní záložnu (PDZ), v níž měl v minulosti uložené peníze i premiér Petr Fiala (ODS).
Hnutí ANO podle předsedkyně poslaneckého klubu Aleny Schillerové nevidí hlavní problém v tom, že Fiala v minulosti nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení. »Hlavní problém Fialova členství spočívá v něčem jiném. A sice, z jakého důvodu ho tajil,« řekla dnes Schillerová novinářům. Nové informace však už podle ní odpověď na tuto otázku přinesly. »Byla to kriminální podstata této instituce, podivné finanční dary pro ODS, podezření na praní špinavých peněz, záhadná zmizení stamilionů korun, nevysvětlené finanční toky mezi kampeličkou, Bruselem a Institutem Petra Fialy nebo ztráta peněz na zbraně pro Ukrajinu,« vyčetla Schillerová.
Podle premiéra má opozice na svolání další schůze k Podnikatelské družstevní záložně právo. Považuje to ale za absurdní vzhledem k tomu, že svou roli v kampeličce ozřejmil na předchozí mimořádné schůzi i v médiích. Dá se předpokládat, že vládní koalice ani tentokrát neumožní schválení programu mimořádné schůze. »Není co dokazovat, kauza neexistuje,« řekl v rozhovoru pro server Blesk.cz Fiala. Zopakoval, že chyboval, když nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení.
Hnutí Ano je ale přesvědčeno o opaku. Mimořádnou schůzi nazvalo Vymlčené korupční kauzy vládních stran, protože, jak uvedla Schillerová, »kauz s podezřením na korupci a prorůstání do nejvyšších pater politiky má tato vláda za sebou více«.
ANO s pozdějším odchodem do důchodu nesouhlasí
Zástupci hnutí ANO na tiskové konferenci rovněž informovali, že podali zásadní nesouhlas k zápisu ze schůzky na Hradě, kde jednali o důchodové reformě s prezidentem Petrem Pavlem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Podle stínového premiéra a místopředsedy ANO Karla Havlíčka na jednání zaznělo, že stávající důchodový systém je těžko udržitelný. Prezident a MPSV deklarovali, že je třeba zvýšit věk odchodu do důchodu. »My jsme potvrdili, že ten systém je těžko udržitelný, ale neodsouhlasili jsme zvýšení odchodu věku do důchodu,« řekl dnes Havlíček novinářům. Naopak ANO podle něj rozporovalo podklady od ministerstva práce a souhlasilo s přípravou další analýzy. »Překvapila nás rétorika prezidenta, že je na tom shoda. To, že se proti něčemu kategoricky nevymezíme a jsme připraveni projít nové podklady, neznamená, že s tím souhlasíme,« podotkl.
Nesouhlas obratem vyjádřilo ANO k internímu zápisu, který od Hradu dostalo. »V tom zápisu opravdu stálo to, že je na zvýšení věku odchodu shoda,« potvrdil Havlíček. Hnutí podle něj obratem reagovalo a dalo zásadní připomínku. »Jasně jsme uvedli, že zástupci ANO a MPSV se neshodli ani na způsobu, ani na nezbytnosti zvyšování věku odchodu do důchodu,« zdůraznil stínový premiér.
»Reakce týmu prezidenta byla, že neshody se vyjasní na začátku příštího setkání,« dodal Havlíček.
Prezident si podle středečního vyjádření kanceláře za svými výroky stojí. Další jednání ve stejném formátu se uskuteční v pondělí 22. dubna. Všechny strany si podle Pavla do té doby vzájemně dodají podklady.
Reálná hrozba blackoutu
Havlíček se pozastavil také nad energetickou situací a způsobem, jak k této otázce přistupuje současná vláda. »Vládě tikají energetické hodiny a může po sobě zanechat největší energetický průšvih v historii Česka,« uvedl s tím, že hovoří o hrozbě blackoutu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) podle něj předložil »totálně odbytou státní energetickou koncepci«, kde prezentuje energetický mix za 20 let, ale už neukazuje, co nastane v příštích pěti letech. »Pokud během následujících měsíců nerozhodne o přesném scénáři útlumu uhlí a jeho nahrazení v krátkodobém horizontu, hrozí Česku nedostatek elektřiny,« varoval Havlíček.
Když v následujících dvou letech začnou z ekonomických důvodů zavírat uhelné elektrárny, což by znamenalo snížení elektřiny o 15 %, reálně podle Havlíčka hrozí další zvýšení cen energií a nedostatek energie, kdy zejména v kritických časových úsecích může dojít k blackoutu.
»Lepší vláda vyzývá dosluhující vládu, aby neprodleně předložila řešení, a to aby obsahovalo přesný rozpis odstavování uhelných zdrojů, jejich náhrady v konkrétním časovém horizontu a rizik spojených s přenosovou soustavou a s cenou,« shrnul Havlíček.
(jad)
“Zloději a lháři”