Home Domácí Bydlení se stává nedostupným už i pro střední vrstvu, pomoci má nový...

Bydlení se stává nedostupným už i pro střední vrstvu, pomoci má nový dotační program

ILUSTRAČNÍ FOTO - iportaL24.cz

Bydlení se v České republice stává nedostupným jak pro mladé lidi, tak pro seniory ale i pro mnoho lidí s běžnými příjmy. Situaci by měl pomoci vyřešit nový dotační program Nájemné bydlení, který dnes spustil Státní fond podpory investic (SFPI). Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) by mělo díky tomuto programu vzniknout 300 nájemních bytů.

»Cílem programu Nájemní bydlení je podpořit výstavbu nájemních bytů v ČR. Připravili jsme v něm celkem zhruba 800 milionů korun, půl miliardy poputuje výhradně obcím, o zbylých 300 milionů mohou žádat spolky, charity ale i soukromí investoři,« řekl ministr novinářům. Peníze mohou využít na novou výstavbu i rekonstrukce. Bartoš uvedl, že i v případě výstavby soukromým investorem bude mít obec přímý vliv na čtvrtinu takto postavených bytů, to znamená, že bude moci rozhodnout, jak s nimi bude naloženo a komu budou poskytnuty.

Rozdíl oproti předchozím programům je podle Bartoše v tom, že podpora se bude skládat z kombinace dotace a výhodného úvěru. »To nám umožní tu podporu lépe zacílit a zároveň motivovat k výstavbě v místech, kde je bydlení nedostupné,« uvedl Bartoš. Kombinace se nastaví vzhledem k situaci v daném místě. V místech, kde jsou vysoké tržní nájmy, se dotační složka bude snižovat, vysvětlil ministr.

Podotkl, že se jedná o návratný finanční nástroj, díky kterému se budou vynaložené peníze postupně do systému vracet a budou se moci v budoucnu využít na financování další výstavby. Byty, které takto vzniknou, budou sloužit jako nájemné byty za obvyklé ceny v místě, a to po dobu nejméně dvaceti let.

»Uvědomujeme si, že jediný program za 800 milionů, za který může vzniknout zhruba 300 nových bytových jednotek nájemního bydlení, situaci s bydlením v ČR podstatně nezlepší, ale je to jeden z prvních kroků v rámci široké reformy dostupného bydlení, kterou MMR spouští,« uvedl Bartoš. Celý projekt ministerstvo nazvalo Bydlení pro život a pod touto značkou chce postupně prezentovat a zavádět i další kroky rozsáhlé reformy, která má za cíl zvýšit dostupnost bydlení v ČR.

Reálné ceny nemovitostí vzrostly o 60 procent

Ministr připomněl, že problémy s dostupným bydlením má celá škála lidí včetně střední třídy. »Trend nedostupnosti bydlení je obrovský. Jenom za posledních deset let v ČR vzrostly reálné ceny nemovitostí o více než 60 procent. Bydlení se stává nedostupným jak pro mladé lidi, tak pro seniory, ale i pro mnoho lidí s běžnými příjmy,« konstatoval Bartoš s tím, že ani průměrně vydělávající rodina často nedosáhne v krajském městě na hypotéku.

Do roku 2025 by měl SFPI na výstavbu bytů poskytnout tři miliardy korun. Ministerstvo jedná v EU o dalších dotacích až osm miliard korun z Národního plánu obnovy.

Situaci má ulehčit i nový stavební zákon, který přijala Sněmovna a nyní čeká na projednání v Senátu. Novela ponechává stavební řízení na obcích a ministr si od ní slibuje podstatné zrychlení povolování staveb. »Rodinný dům může mít podle nového zákona stavební povolení už za 30 dní,« uvedl ministr. Ke zrychlení má přispět to, že stavební řízení bude kompletně digitalizováno, všechny podklady bude stačit nahrát do Portálu stavebníka. Systém by měl být plně funkční příští rok.

Bartoš připomněl, že se připravuje také zákon o podpoře bydlení. Ten by měl pomoci nejen lidem v bytové nouzi, ale i seniorům, kteří žijí v nevyhovujících bytech. Normu by měla vláda podle legislativního plánu dostat do října a zákon by měl začít platit od roku 2025.

Vláda v programovém prohlášení slibuje, že v prvních dvou letech svého volebního období připraví zákon o podpoře bydlení, který nabídne obcím »soubor volitelných nástrojů« k řešení bytové situace. Nastavit by měl pravidla financování. Kabinet píše v programu o tom, že nachystá »finanční nástroje« na výstavbu nájemních bytů. »Na konci volebního období by se tak mohlo stavět až 10 000 nájemních bytů ročně navíc,« uvádí vláda v prohlášení.

(jad)

2 KOMENTÁŘE

  1. Město jako obec potřebuje ve svém vlastnictví 60 bytů na 1000 obyvatel a pár bytů v domech s pečovatelskou službou. Na postavení 10000 bytů by bylo potřeba 30 miliard a pozemky…. Nejvhodnější formou pomoci lidem by bylo oživení výstavby DRUŽSTEVNÍCH BYTŮ!

  2. Kapitalismus je špatný společenský systém, sedřel by z lidí kůži.
    Kapitalismus má v ČR ochotné slouhy v podobě Fialy, jeho vlády, Pětikoalice a v parlamentu Pekarovou a Vystrčila s Rychetským.
    Nejlepší období Československa bylo 41 let socialismu.
    Současný neokapitalismus v ČR je stejně jen dočasný.

Comments are closed.