Další snaha pravice otevřít cestu ke zvyšování spoluúčasti pacientů

Vláda Petra Fialy (ODS) testuje, kolik toho společnost vydrží. Na její snaze šetřit by za současné situace nebylo asi nic špatného, kdyby se ale nerozhodla šetřit na nesprávném místě. Bohužel, zatím to odnáší především chudší část společnosti. Kvůli vysokým výdajům chce vláda upravovat valorizační vzorce. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) požaduje podle informací České televize snížení valorizace nejen u důchodů, ale nově také u plateb za státní pojištěnce. To by znamenalo otevření cesty ke zvyšování spoluúčasti pacientů.

Letos je platba za státní pojištěnce měsíčně 1900 korun, od příštího roku bude částka navázaná na vývoj reálné mzdy a inflace, podobně jako zvyšování důchodů. V roce 2024 vláda počítala s částkou 1982 korun, nově by mělo jít podle ČT o 2081 korun. Kvůli vysoké inflaci tak bude muset stát zaplatit do veřejného zdravotního pojištění místo plánovaných 140 miliard korun asi o sedm miliard víc.

»V případě, že takováto úprava (u důchodů) bude vládou schválena a následně přijata, považuje MF a ministr Stanjura za logické, aby vláda debatovala o obdobné úpravě také u valorizace plateb za státní pojištěnce. V tuto chvíli nicméně čekáme na představení příslušného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí,« sdělilo ČTK ministerstvo financí. »Je přitom důležité dodat, že ani případná změna valorizačního mechanismu, která by znamenala nižší tempo růstu plateb za státní pojištěnce, by nijak neovlivnila kvalitu a dostupnost poskytované zdravotní péče,« zdůraznil resort.

Takovému tvrzení však lze jen těžko věřit. Pro iportaL24.cz to potvrdila expertka KSČM na zdravotnictví Soňa Marková. Připomněla, že komunisté dlouhodobě v Poslanecké sněmovně usilovali o uzákonění pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce kvůli předvídatelnosti příjmů do systému veřejného zdravotního pojištění tak, aby byl zachován princip solidarity a všichni pacienti dostávali potřebnou kvalitní zdravotní péči na úrovni 21. století hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

»Nyní je tento systém opět napadán ze strany asociální pravice, která nepřestala sledovat svůj jediný cíl. Vzít peníze ze solidárního systému, nenavyšovat nebo dokonce snížit platby za státní pojištěnce a otevřít tak cestu ke zvyšování spoluúčasti pacientů prostřednictvím různých zdravotně pojistných plánů a rozdělení zdravotnictví podle toho, kolik má kdo v peněžence. Na pacientech je podle nich třeba ušetřit, aby bylo dostatek finančních prostředků na vojenské výdaje,« míní Marková.

Na zdravotnictví nemůžeme šetřit

Se záměrem vlády nesouhlasí ani opozice v Poslanecké sněmovně. Současná podoba zákona podle opozičních zástupců zajišťuje pojišťovnám dostatek financí na léčení pacientů. »Zdravotní péče je čím dál nákladnější, pokud chceme jít s dobou, tak nemůžeme na zdravotnictví šetřit,« řekla pro iportaL24.cz místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD). Vláda podle ní vždy pustí do éteru nějakou podobnou informaci, jakoby chtěla otestovat, jak hodně se bude společnost bouřit, a podle toho pak mohla reagovat. »Místo toho, aby hledali úspory na zbytných výdajích, tak hledají, kde by oškubali lidi a chtějí ušetřit na nesprávném místě. Zdravotnictví nikdy nebude výdělečné, to je resort, kde budeme vždycky investovat, ale šetřit na něm, je strašně velká chyba, protože se šetří na zdraví lidí,« dodala. »Já už jen očekávám, kdy tato vláda zdaní i vzduch,« uzavřela Maříková.

Záměr odsuzuje také opoziční hnutí ANO. »Je potřeba si uvědomit, že inflace drtí i zdravotnictví. Nemocnice platí vyšší výdaje za energie, vodu, je zde tlak na zvyšování platů zdravotníků,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Všichni se shodují na tom, že pokud by navýšení plateb nekopírovalo inflaci, omezila by se zdravotní péče.

Sedí vůbec ministr zdravotnictví v této vládě?

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rekci na Stanjurovo vyjádření uvedl, že valorizace plateb za státní pojištěnce se kvůli rostoucím nákladům státu snižovat nebude. Do budoucna ale bude podle něj potřeba celková změna systému, jinak bude více než polovinu veřejného zdravotního pojištění platit stát. »On myslel, že se bude muset vést debata – někdy v budoucnu – o valorizacích plateb za státní pojištěnce. Určitě ne v tomto období nebo v dohledné době,« reagoval na Stanjurova slova.

Podle Maříkové však už toho Válek napovídal tolik, že neví, čemu věřit. »Mám pocit, že ministr Válek ani nesedí v této vládě, vždy se vymlouvá, že to řekl některý jiný ministr. Pokud se vede jenom nějaká interní diskuse, tak by se to nemělo pouštět do éteru. To, jakým způsobem tahle vláda pracuje a komunikuje, nemá obdoby, přijde mi to opravdu jako jedna velká tragédie,« uvedla poslankyně.

V systému veřejného zdravotního pojištění je podle Válka každý rok zhruba 450 miliard Kč, z nichž asi 130 miliard platí stát za státní pojištěnce, jako jsou děti nebo senioři, kteří tvoří více než polovinu populace. »Valorizace byla v našem programovém prohlášení proto, že potřebujeme ve střednědobém výhledu stabilizovat situaci. Aby jak narůstá počet státních pojištěnců a klesá počet zaměstnanců, byť se jim zvyšují mzdy, nám neklesal příjem zdravotních pojišťoven,« uvedl.

Kolem roku 2030 až 2035 by při zachování současného systému byla podle Válka částka hrazená do systému státem vyšší než platby pojistného od zaměstnanců, zaměstnavatelů a OSVČ. V té době bude státních pojištěnců více než 70 procent. »Do té doby se musí vymyslet scénář jak dál při narůstajícím počtu státních pojištěnců,« dodal. Součástí změn je podle něj i debata o připojištění.

O aktuální změně valorizace plateb za státní pojištěnce chtějí jednat i další koaliční strany.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Pravičáci rozkradli zemi a teď nejsou na nic peníze. Pracující celý život platili nemalé zdravotní pojištění, takže mají nárok na zdravotní péči. Není možné, aby byli nuceni platit ještě jednou.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy