Dobrá práce hokejistů! Češi zdolali Německo a jsou v semifinále mistrovství světa

Deset let trvá české čekání na medaili z mistrovství světa v ledním hokeji. Letos ve Finsku by to mohlo vyjít! Po dnešku zase začíná vládnout v republice hokejové šílenství. Češi porazili v helsinském čtvrtfinále, což je vždy klíčový duel celého šampionátu, Německo 4:1. A v sobotu budou hrát o finále! Od 17.20 hodin je čeká Kanada! Druhou semifinálovou dvojici tvoří domácí Finsko a USA.

Hlavní roli hrály smrtící přesilovky. Za první dvě třetiny svěřenci kouče Kariho Jalonena proměnili tři a neutralizovali šance soupeře, který mimochodem sehrál výbornou základní skupinu. Dnes ale na Čechy nestačil, po dvou třetinách prohrával 0:3 – a nejen přímo ve Finsku, ale především v hospůdkách a u velkoplošných obrazovek u nás v ČR zavládla velmi dobá nálada! A neopadla ani po německém snížení v přesilovce ve třetí části hry, když se prosadil Moritz Seider. Gól do prázdné branky Jiřího Smejkala v čase 58:10 na 4:1 určil, že národní tým teprve podruhé za posledních šest let postoupil do bojů o medaile!

Góly v úvodních dvou třetinách dávala symbolicky nejzvučnější či nejzkušenější jména v soupisce české reprezentace. V úvodních dvou třetinách se prosadili David Pastrňák, kapitán Roman Červenka a další útočník David Krejčí. Skvělý výkon v brance navíc předvedl Karel Vejmelka, kterému navíc dvakrát pomohla branková konstrukce. Jenže – štěstí přeje připraveným. »Bylo to štěstí, ale poděkování patří i klukům, kteří zblokovali spoustu střel. Možná i víc, než jsem já chytil,« prohlásil po utkání Vejmelka.

Klíčové Vejmelkovy momenty? V závěru druhé třetiny, již za stavu 0:3, souhru s Plachtou skvěle zakončoval Noebels a český brankář se vyznamenal, když hřbetem lapačky vytěsnil kotouč na horní tyčku. Zkraje třetí třetiny měl Vejmelka i pořádnou porci štěstí, když po Plachtově ráně od modré čáry dopadl kotouč obloučkem za jeho zády do brankoviště, ale odklouzal mimo. Ve 49. minutě výrazně pomohl českému gólmanovi Hertl, jenž v obrovské šanci znemožnil přesné zakončení při dorážce Ehlizovi. A konečně – v polovině třetí části měli Němci přesilovku. Sáhli ihned k oddechovému času a zariskovali s hrou bez gólmana. Ščotka vyhozením jen těsně minul prázdnou branku. Pak přišla velká skrumáž ve Vejmelkově brankovišti, ale český gólman dál držel čisté konto.  Až do onoho Seiderova gólu. Ten ale naštěstí již nic podstatného neřešil…

»Vidím to dnes jako vítězství charakteru, týmový duch v šatně byl neuvěřitelný. Když jde do tuhého v takovémhle zápase, týmový duch se projeví. Kluci odvedli opravdu dobrou práci, hráli jeden za druhého. Hráli jednotně, týmově, blokovali střely… Byl to vážně výborný zápas,« liboval si kouč Jalonen. »Je to první krůček. Máme tady nějakou misi a celý turnaj jsme se na to připravovali. Měli jsme nějaký plán a prošli nějakým procesem, abychom na tenhle zápas byli připravení. Soustředili jsme se, nedělali moc chyb, byli jsme obětaví a disciplinovaní. Přesilovky nám vyšly, kluci odbránili výborně. Gólman byl neskutečný. Důležitý byl začátek. Bavili jsme se o tom, že ať se stane cokoli, chceme mít dobrý nástup. Někdy ho máte dobrý, ale dostanete gól. Chtěli jsme se každé střídání soustředit na sebe. Věděli jsme, že nějaké góly dáme. Naštěstí to tam spadlo brzo, pak jsme hráli slušný hokej a kontrolovali jsme to. Myslím, že z celkového pohledu to byl náš nejlepší zápas na turnaji,« připojil autor první branky Pastrňák.

Je to znovu po třech letech, kdy Češi zvládli čtvrtfinále. A znovu proti Německu. V roce 2019 to bylo proti stejnému soupeři 5:1, teď sice o gól méně, ale navíc by to chtělo dosáhnout i na cenný kov. Tehdy na MS na Slovensku z toho bylo pod vedením, dnes již bohužel zesnulého, kouče Miloše Říhy »jen« čtvrté místo. O víkendu to letos může být jinak. Každopádně – v sobotu a v neděli bude celé Česko žít hokejem!

ČR – Německo 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 11. Červenka (Krejčí, Hronek), 33. Krejčí (Pastrňák, Červenka), 59. Smejkal (Kämpf) – 54. Seider (Noebels, Plachta). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Štolc (Švýc.) – Chaput (Kan.), Synek (SR). Vyloučení: 3:4. Využití: 3:0. Diváci: 4290.

ČR: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, D. Sklenička, Šimek, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – H. Zohorna, Hertl, Blümel – J. Vrána, Kämpf, Smejkal – M. Stránský, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Německo: Grubauer – Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Gawanke – Plachta, Michaelis, Ehliz – Pföderl, L. Reichel, Noebels – Fischbuch, Loibl, Karachun – Schmölz, Kastner, Soramies – Ehl. Trenér: Toni Söderholm.