Dočkají se lidé konečně zákona o podpoře bydlení?

Právo na bydlení je základním lidským právem, stojí v Ústavě ČR. Na ulici, v ubytovnách, azylových domech nebo v nevyhovujících přelidněných bytech často bez vody a s plísní ale žije nejméně 270 tisíc lidí. Vyplývá to ze sčítání, které si nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Zlepšení situace se očekává od zákona o podpoře bydlení, který by měla vláda schválit do konce příštího roku.

Zákon o podpoře bydlení by měl pomoci nejen lidem v bytové nouzi, ale i těm, kteří jsou ohroženi rostoucími cenami a v bytové nouzi by se mohli ocitnout. »Zákon cílí nejen na lidi v bytové nouzi, například samoživitelky s dětmi v azylových domech nebo seniory žijící v nevyhovujících bytech, ale také na ty, které ohrožují rostoucí ceny nebo energetická krize a mohli by se v bytové nouzi brzy sami ocitnout,« řekl při nedávné návštěvě ministerstva pro místní rozvoj předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Šéf resortu Ivan Bartoš (Piráti) doplnil, že na zákonu o podpoře bydlení spolupracuje jeho úřad s ministerstvem práce a sociálních věcí a také ministerstvem financí. To je podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby také jeden z důvodů, proč je v této věci po letech nezdarů konečně mírný optimista. »Důležité je, že za tímto návrhem je celá vláda, není to tak, jak to bývalo dříve, že se jednotlivé resorty mezi sebou přely. To, že nebyla shoda v resortech, byl také důvod, proč ty zákony neprošly. Nyní jde skutečně o vládní úkol, není to úkol jednoho resortu. Pokud se to povede, tak jsem mírný optimista,« řekl Taraba pro iportaL24.cz.

Za důležité považuje také to, že Státní fond podpory investic samostatně připravuje dvě nařízení vlády. Jedno se bude týkat tzv. dostupného bydlení a druhé podpory nájemního bydlení. »Je to podstatně rychlejší cesta než zákon, který potom obecně příjme pravidla nějaké podpory bydlení ve všech formách,« uvedl Taraba. Zastřešovat by tak měl problematiku sociálního, dostupného a také družstevního bydlení.

Taraba připomněl, že podle průzkumu Sdružení nájemníků se sociální bydlení týká zhruba čtyř procent obyvatel. »Je tady ovšem skupina lidí, která je pod průměrnými příjmy a jsou to i mladé rodiny, které na vlastní bydlení nedosáhnou a potřebují nějakou míru podpory, aby si bydlení mohly dovolit, tady jde o dostupné bydlení. No a nakonec jde o sektor družstevního bydlení, které je pro lidi mnohem jednodušší. My jsme byli už od dob Rakousko-Uherska nositeli této myšlenky, kterou následně převzala nejen Evropa, ale celý svět, u nás se stavělo na 30 tisíc bytů ročně, což byla úžasná věc,« vysvětlil Taraba.

Zlepšení nejdříve za dva roky

Jak dodal, mírný optimista je i proto, že se povedlo sehnat další finanční prostředky, protože ty původní ze státního rozpočtu byly velmi malé. Navíc přibydou peníze i z tzv. vícezdrojového financování. Nicméně nápravu současného stavu v dohledné době nelze podle Taraby očekávat. »Pokud celý ten proces půjde dobře, tak se první výsledky mohou ukázat tak za dva roky,« soudí Taraba.

Zlepšit situaci by měla podle Fialy i novela stavebního zákona, která postoupila ve Sněmovně do druhého čtení. Bartoš doplnil, že poslanci by se novelou měli zabývat na schůzi začínající 7. března tak, aby mohla být koncem března postoupena Senátu.

Bartoš uvedl, že investice do bydlení budou muset být masivní, třeba z Národního plánu obnovy má podle něho jít až 8,5 miliardy korun. Zmínil i soukromé investice či využití Národní rozvojové banky a Evropské investiční banky, která spolufinancuje důležité projekty v EU. »Chtěl bych, aby to bylo ve větší míře i u nás,« řekl Bartoš.

Vláda v programovém prohlášení uvedla, že bude řešit dostupnost bydlení jak směrem k vlastnickému, tak i nájemnímu bydlení včetně bydlení sociálního. Za zásadní označila zrychlení stavebního řízení.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy