Existence Ukrajiny do značné míry závisí na Elonu Muskovi

Satelitní spojení poskytované společností SpaceX Elona Muska je »páteří ukrajinské vojenské komunikace«, jak sám miliardář řekl tento měsíc na konferenci v Paříži. Tisíce antén napojených na Muskovu službu satelitního přenosu dat Starlink využívá každá ukrajinská jednotka na frontové linii. Pokud by přestaly fungovat, obrana Kyjeva by se zhroutila. Existence Ukrajiny tak do značné míry na Muskovi závisí, napsal španělský deník El País.

Schopnost Ukrajiny udržet se v boji tak závisí na Muskově vlastní agendě – občas se vůči Rusku vyjadřuje smířlivě – ale také na jeho možnosti jednostranně omezit pokrytí Starlinku na bojišti. Kyjev hledá alternativy pro svou vojenskou komunikaci, ale vláda Volodymyra Zelenského uznává, že se od Muska nelze zcela odpoutat. Ukrajina doufá především v to, že americká vláda zaručí, že ji SpaceX nenechá na holičkách.

Na Ukrajině je přibližně 42 000 terminálů pro přenos dat Starlink. Podle ukrajinského ministra pro digitální transformaci Michaila Fedorova jich bylo před devíti měsíci 23 000. Většinu z nich využívá armáda. »Starlink je nyní skutečně krví celé naší komunikační infrastruktury,« řekl Fedorov v červenci listu The New York Times. Terminály většinou nakupují soukromí dárci, ale také vlády spřízněné s Kyjevem. Na sociálních sítích existují fóra, která poskytují návody, jak je používat, a rady, kde je lze získat za nejlepší cenu. Pokud je terminál zakoupen například ve Španělsku, může majitel převést adresu na Ukrajinu.

Síť umožňuje šíření rozkazů a poskytuje polohu souřadnic nepřítele v aplikacích používaných ozbrojenými silami; antény jsou také zabudovány v útočných vozidlech pro komunikaci s velitelskými stanovišti a především jsou přijímače instalovány v útočných bezpilotních letounech pro udržování spojení s letadly na velké vzdálenosti.

»Starlink je pro Ukrajinu fenomenálním přínosem. Je snadno přepravitelný v batohu; vozidla s velkými anténami již nejsou nutná,« vysvětlil britský maršál letectva John Stringer v článku z 31. srpna, který zveřejnil RUSI, přední britský obranný a bezpečnostní think tank. »Ukrajina ukázala, že pokud jde o vojenské prostředky z vesmíru, od snímkování po komunikaci, to, co bylo před několika lety dostupné jen několika zemím, může být nyní dostupné všem,« dodal vysoký důstojník britského letectva.

Stejný názor vyjádřila i studie, kterou tento měsíc vypracovala Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR): »Rychlé nasazení terminálů Starlink na Ukrajině ukazuje výhody komerčních systémů ve srovnání s vojenskými. Ve srovnání s vojenskými a vládními satelity jsou levné a jejich výroba a instalace je rychlejší.« Na Ukrajině stojí zařízení 560 eur (necelých 14 tisíc Kč) plus 70 eur (necelé dva tisíce Kč) měsíčně za službu.

V posledním roce se však ozývají poplašné zprávy o rizicích, která s sebou přináší Musk jako »páteř« komunikace ukrajinské armády. Prezident SpaceX Gwynne Shotwell loni v únoru potvrdil, že společnost má k dispozici mechanismy, které umožňují přerušit signál Starlinku.

Shotwell zdůraznil, že Starlink »nebyl nikdy určen k vyzbrojování«. V reakci na zprávy, že ukrajinská armáda používá Starlink k ovládání bezpilotních letounů, Shotwell řekl: »Jsou věci, které můžeme udělat, abychom omezili jejich schopnost to udělat; jsou věci, které můžeme udělat a které jsme udělali.«

Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, si na konferenci v Kyjevě 9. září nebral servítky: »Starlink hrál a bude hrát zásadní roli, zejména v komunikaci s drony.« Dodal, že pochybuje o tom, že by to byl pouze Musk, kdo přijímá rozhodnutí »zmáčknout tlačítko« a Starlink odpojuje. Sám miliardář však 8. září potvrdil, že přinejmenším v jednom případě přímo zasáhl. Ukrajinská vláda požádala Muska, aby aktivoval spojení satelitů nad Krymem, aby mohl provést úder dronem proti ruské černomořské flotile, ale ten to odmítl: »Kdybych na jejich žádost přistoupil, pak by se SpaceX výslovně podílela na významném válečném aktu a eskalaci konfliktu,« řekl.

Společnost SpaceX začala prodávat internetovou službu Starlink v roce 2021 a postupně rozšiřovala země, v nichž ji bylo možné využívat. V únoru 2022, kdy začala horká fáze konfliktu na ukrajině a Rusko zavedlo strategii přerušování spojení, požádal Kyjev Muska o aktivaci služby Starlink na Ukrajině, s čímž souhlasil. Musk a Shotwell zopakovali, že služba byla aktivována pro civilní použití, i když postupem času, jak veřejně přiznali, předpokládali, že by mohla být využívána i pro vojenskou komunikaci, ale ne pro útočné akce.

Alternativ ke Starlinku je málo, ale existují, jak potvrdil El País kapitán ukrajinských ozbrojených sil Victor Tregubov. Důkazem toho je, že pravidelně dochází k ukrajinským útokům bombami z dronů na ruském území a na Krymu, tedy v oblastech, kde SpaceX nepůsobí. Technologie, kterou Kyjev v těchto případech používá, je státním tajemstvím. »Samozřejmě existují alternativy, ve Spojených státech a na Ukrajině probíhají projekty a mohou nám pomoci vlády spřátelených zemí,« říká Tregubov, »ale bez Starlinku by vše bylo mnohem obtížnější«.

Hlavní nadějí je, že americká vláda přibrzdí Muska, zastánce ukončení války. Sám zakladatel SpaceX přiznal, že trpí tíhou toho, že musí být aktérem války; proto v roce 2022 vytvořil novou službu Starshield, která umožňuje ozbrojeným silám USA – a teoreticky i jiných vlád – ovládat některé satelity a terminály Starlinku. V návaznosti na tuto iniciativu Pentagon letos přispěl 500 terminály Starlink, které nemůže využívat společnost SpaceX, uvedl list The New York Times.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy