Home Zahraničí Fico přesvědčivě zvítězil, rýsuje se koalice sociálních demokracií a SNS

Fico přesvědčivě zvítězil, rýsuje se koalice sociálních demokracií a SNS

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

AKTUALIZUJEME

Strana SMER – sociální demokracie, v jejímž čele stojí bývalý slovenský premiér Robert Fico, přesvědčivě zvítězila v sobotních volbách do Národní rady republiky.

Po zpracování výsledků z 99,98 procenta volebních místností získal SMER podporu 22,94 procenta voličů. Na druhém místě se umístilo liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS), které získalo 17,96 procenta hlasů. Třetí příčku obsadila strana Hlas – sociální demokracie, kterou vede bývalý šéf vlády Peter Pellegrini. Její kandidáty podpořilo 14,70 procenta voličů.

Do Národní rady se dostane celkem sedm politických sil. Patří mezi ně i koalice liberálních stran Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vedená bývalým premiérem Igorem Matovičem (8,89 procenta hlasů), Křesťanskodemokratické hnutí (6,82 procenta), liberální strana Svoboda a solidarita (6,32 procenta) a Slovenská národní strana (5,62 procenta). Za branami sněmovny zůstalo se ziskem 4,75 procenta hnutí REPUBLIKA, slovensko-maďarská ALIANCIA (4,38 procenta) a také Demokrati bývalého premiéra Eduarda Hegera (2,93 procenta) či SME RODINA (2,21 procent). Ostatní subjekty nepřekročily jedno procento obdržených voličských hlasů. Voleb se zúčastnilo rekordních 68,51 procenta ze 4,3 milionu voličů v zemi s 5,449 milionu obyvatel.

Čtěte také: Občané se rozhodnou podle sebe, ne podle Petra Pavla, říká v exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz Robert Fico

Čtěte také: Volby na Slovensku aneb Když se zrovna demokracie nehodí

Dosažený procentní zisk znamená pro SMER zisk 42 křesel, PS 32, Hlas 27, OLaNO 16, KDH 12, SaS 11 a SNS 10 křesel. Slovenští politologové předpokládají, že obě sociálnědemokratické strany vytvoří novou vládní koalici, ani jejich spojení ale nebude k většině ve 150 členné sněmovně stačit. Případnou koalici tedy nejspíš doplní SNS.

»Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí prišli k voľbám. Voľby však vyhral SMER. Plne to rešpektujeme, no zároveň to vnímame ako zlú správu a veľké riziko pre Slovensko. Najbližšie dni a rokovania politických strán ukážu, ako reálne bude aj naplnenie tohto rizika,« uvedl po zveřejnění výsledků předseda PS Michal Šimečka a doplnil, že udělá všechno pro to, aby Fico nemohl sestavit vládu.

Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová prohlásila, že respektuje výsledky voleb jako projev vyslovené důvěry voličů. Největší zodpovědnost za další vývoj nese podle ní vítěz voleb.

Dle předpokladů vyhrálo Progresivní Slovensko v Bratislavě a Košicích, zbytek země ovládl Ficův SMER. Po třech okresech pak získali křesťané a slovensko-maďarská ALIANCIA, dva okresy získalo OLaNO a jeden ovládl Hlas.

Nejvíce preferenčních hlasů si připsal Robert Fico a to více než 530 tisíc, druhý Peter Pellegrini obdržel necelých 340 tisíc a třetí Michal Šimečka získal zhruba 300 tisíc preferenčních hlasů.

(cik)

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here