Katastrofa jménem Sparta. Náskok před Slavií je po debaklu jen jednobodový

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Sparty si dnes prožili den Blbec. Se vším všudy. Na půdě plzeňského rivala si uřízli ostudu velkou jako tuplovaný Pilsner Urquell. Po prohře 0:4 v rámci šlágru 24. kola FORTUNA:LIGY už mají v čele tabulky jen jednobodový náskok před druhou Slavií a nejvyšší soutěž dostala novou zápletku.

Před týdnem po derby »S«, které skončilo 0:0, hlásala média hlavní informaci, že červenobílí ztrácejí stále čtyři body a už nemají otázku titulu ve svých rukou. A dnes? Po nečekaném výsledku ze Štruncových sadů je vše jinak. Výsledek z derby dostává jiný lesk.

Slavia vyhrála v odpoledním duelu nad Teplicemi 4:0. Severočeši dlouho odolávali, ale pak je dvěma krásnými góly před přestávkou ztrestal uzdravený Matěj Jurásek. Po přestávce »Skláři« odpadli a inkasovali další dva direkty. Eden slavil, a to ještě nevěděl, že si fanoušci budou moci bouchnout šampaňské, až dorazí domů a pustí si televizi. Ve večerním duelu totiž Plzeň smázla lídra. Namazala si ho na chleba jako Ramu…

Další výsledek 4:0? Kdybyste tohle vsadili, jsou z vás rázem milionáři. Ale byl zasloužený. Navíc platí, že při vyrovnané bilanci vzájemných zápasů obou »S« bude v případě bodové shody rozhodovat skóre. Až dosud ho měla výrazně lepší mistrovská Sparta. Ale dnes? Minus osm gólů! A rázem vypadá v čele tabulky vše mnohem méně jasněji, navíc se o slovo hlásí i Viktoria, jejíž ztráta na lídra je sice devítibodová, ovšem při její současné formě je možné doslova a do písmene vše.

Dnes 40 minut bránila v hlubokém bloku. Sparta držela míč, ovšem příležitosti si v úvodní pětačtyřicetiminutovce nevytvářela. Důkaz? Nula střel na bránu. Nula vedle. Ale i tak mohl první poločas skončit 0:0 a šlo by se dál jako v derby. Jenže v poslední minutě první půle chyboval Panák, když jako školák přihrál míč Červovi, jeho střelu Vindahl jen vyrazil a sparťnaský stoper ve dvou soubojích s Tomášem Chorým neuspěl a útočník Plzně se napotřetí trefil.

Sparta hodlala přijít z kabin s herní změnou, jenže ta nenastala. A hned zkraje první půle navíc Panák znovu předvedl chybu při odkopu a po následném rohu se stal znovu nešťastným hrdinou, když tečoval do vlastní sítě Souarého střelu.

Když vzápětí viděl červenou kartu kapitán hostí Ladislav Krejčí, hra Sparty se rozsypala jako domeček z karet. Prohra 0:4 byla ještě milosrdná. Hosté dnes nevyprodukovali jedinou střelu na branku a jen sekundovali při dalších trefách Pavla Šulce a Tomáše Chorého. »Dělá nám radost, že dokážeme porážet naše špičkové týmy. Začátek nebyl nejlepší, pak jsme změnili rozestavení a ve druhém poločase dominovali. Vítězství je naprosto zasloužené,« liboval si kouč Plzně Miroslav Koubek.

Není vylučovanějšího týmu v lize než Sparta. Dnes viděli její hráči osmou červenou v současném ročníku, což znamená jedno vyloučení na tři duely. Sám Krejčí již šel předčasně pod sprchy třikrát. »Zase červená karta,« zlobil se kouč Brian Priske. »Není to pro nás v žádném případě hezký výsledek. Těžko jsme se dostávali za obranu domácích a pak rozhodl první gól a naše chyba. Druhá branka to podpořila a po červené kartě už jsme neměli sílu zápas zvrátit,« dodal dánský stratég.

Řečí čísel zažívají Letenští krušné chvíle – v tomto týdnu v součtu s duelem Evropské ligy proti Liverpoolu mají skóre 1:9. V domácí nejvyšší soutěži nedali gól 195 minut. A dnes v deseti lidech působili jako sparringpartner.

Zato v Edenu dnes bylo plno radosti. »Jsem spokojený s týmem i výkonem, myslím si, že jsme to jednoznačně zvládli. Celý zápas, hlavně v prvním poločase, jsme hráli dominantně, tak, jak jsme chtěli. Dostali jsme soupeře pod tlak, dařilo se nám otáčet hru, některé šance jsme neproměnili. Celkově byl výkon týmu velice dobrý a podařilo se nám pošetřit některé hráče v náročném programu, který kluci měli,« uvedl na klubovém webu Slavie kouč Jindřich Trpišovský.

Zbývá dodat, že v posledním dnešním duelu remizovalo českobudějovické Dynamo se Zlínem 2:2 a v záchranářském souboji spíše ztratilo. Domácí totiž dvakrát vedli, když se pokaždé prosadil Jan Suchan. Ovšem hosté v obou případech zvládli vyrovnat – klíčovou trefou to dokázal v poslední minutě Jakub Janetzký.

* * *

Viktoria Plzeň – Sparta Praha 4:0 (1:0)

Branky: 45. a 70. Chorý, 49. Souaré, 61. Šulc. Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Podaný – Petřík (video). ŽK: Cadu, Dweh, Šulc, Souaré – Sadílek, Krejčí, Mejdr, Kairinen. ČK: 52. Krejčí. Diváci: 11 611 (vyprodáno).

Plzeň: Jedlička – Dweh, Hranáč, Jemelka – Cadu (64. Kopic), Kalvach (77. Traoré), Červ (88. Hejda), Valenta, Souaré – Chorý (77. M. Vydra), Šulc (88. Kliment). Trenér: Koubek.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí – Wiesner (57. Mejdr), Laci, Sadílek (72. P. Vydra), Ryneš – Karabec (57. Kairinen), Haraslín (57. Birmančevič) – Olatunji (57. Kuchta). Trenér: Priske.

Slavia Praha – FK Teplice 4:0 (2:0)

Branky: 38. a 42. Jurásek, 57. Wallem, 90.+3 Jurečka. Rozhodčí: Machálek – Kubr, Antoníček – Volek (video). ŽK: Bořil (mimo hřiště) – Mičevič, Chaloupek. Diváci: 17 464.

Slavia: Staněk – Vlček (80. Provod), Ogbu, Zima, Diouf – Masopust (46. Tomič), Oscar (73. Tijani) – Jurásek (64. Zmrzlý), Jurečka, Wallem – Van Buren (64. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Teplice: Ludha – Cykalo, Chaloupek, Mičevič (46. Mareček) – Švanda, Knapík, Jukl, Urbanec (46. Beránek) – Trubač (75. Bílek) – Jásir (62. Křišťan), Čerepkai (46. Vachoušek). Trenér: Frťala.

Dynamo České Budějovice – FC Zlín 2:2 (1:1)

Branky: 2. a 75. Suchan – 7. Černín, 90. Janetzký. Rozhodčí: Pechanec – Ratajová, Leška – Berka (video). ŽK: Ondrášek, Poulolo – Černín, Janetzký, Nombil, Cedidla, Reiter. Diváci: 2412.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Poulolo, Králik, Trummer – Suchan, Čermák, Hellebrand (85. Nikl) – Šigut (68. Lazič), Alli (89. Zíka) – Ondrášek. Trenér: Lerch.

Zlín: Dostál – Cedidla, Černín, Didiba (27. Holík, 84. Pidro), Čelůstka – Nombil, Janetzký – Vukadinovič (67. Fantiš), Slončík (67. Reiter), Bartošák (84. Simerský) – Ikugar. Trenér: Červenka.