Klasický výsledek 1:1. Jako s Albánií i v předchozím duelu proti Maďarům

AKTUALIZOVÁNO

Čeští fotbalisté zakončili zářijový sraz remízou 1:1 v přípravném utkání v Maďarsku. Domácí v souboji sousedů v žebříčku FIFA poslal v 52. minutě do vedení Roland Sallai, ale za devět minut svým premiérovým gólem v reprezentaci srovnal Václav Jurečka. Výsledkem 1:1 se oba týmy rozešly i v předchozím vzájemném souboji v srpnu 2013.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého hráli 1:1 podruhé za sebou, ve čtvrtek stejným poměrem remizovali doma s Albánii v kvalifikaci mistrovství Evropy. V dalším zápase se představí 12. října v Albánii.

Češi i Maďaři udrželi neporazitelnost v letošním roce. Svěřenci italského trenéra Marca Rossiho, kteří vloni v Lize národů dokázali nečekaně zvítězit v Anglii i Německu, neprohráli od loňského září už osm zápasů. Šilhavého výběr nenašel přemožitel šest duelů po sobě. »V zápase jsme měli dobré fáze, ale také jsme se v určitých situacích trápili. Je ale potřeba říct, že to bylo proti skvělé české reprezentaci, která podává dlouhodobě konzistentní výkony. Ve světle toho musíme být s remízou spokojeni. Před zápasem jsem říkal, že přátelské zápasy pro nás neexistují, chtěli jsme vyhrát před svými fanoušky. Někdy se stane, že ať děláte cokoliv, zápas nemůžete vyhrát. To se stalo teď. Ale byl to pro nás velmi užitečný zápas,« řekl Rossi.

»Byť jsme nevyhráli, jsem celkem spokojený. Hlavně s tou druhou částí, ale i s některými pasážemi v prvním poločase. V druhém bylo vše – intenzita, agresivita, emoce. Myslím, že útoky se střídaly na obě strany. Střely a vůbec statistické údaje byly vyrovnané. Myslím, že pro diváka to muselo být atraktivní utkání. Možná jen mohlo padnout více gólů,« připojil Rossiho protějšek Šilhavý.

Devět změn v sestavě

Český trenér udělal hned devět změn v základní sestavě oproti utkání s Albánií, v zahajovací jedenáctce zůstali pouze kapitán Souček a obránce Brabec. Češi opět vyrukovali s třemi stopery, jedním z nich byl i Stronati, jenž působí v maďarském klubu Puskás Akadémia. Mezi tyčemi nastoupil Staněk, v ofenzivě tentokrát dostali šanci Jurečka, Hložek a hrot Chytil.

Utkání v Puskás Areně, kde národní mužstvo předloni v osmifinále mistrovství Evropy porazilo Nizozemsko 2:0, se hrálo ve skvělé atmosféře před více než 50 tisíci diváky. Hosté v úvodu poměrně vysoko napadali, první velkou šanci si ale vytvořili Maďaři. Domácí se v pokutovém území několika rychlými přihrávkami prokombinovali až před Staňka, který v 10. minutě vychytal Sallaie.

Na opačné straně hlavičkoval v dobré pozici jen do středu branky Stronati, navíc mu chorvatský rozhodčí odpískal faul. Ve 25. minutě našel Hložek ve vápně Chytila, jemuž ale střela nesedla a Dibusz bez větších potíží zasáhl.

Nebezpečnější byli v úvodním dějství Maďaři, kteří po čtvrtečním vítězství v Srbsku vedou svou skupinu evropské kvalifikace. Ve 35. minutě Staněk vyrazil dalekonosnou Szalaiovu ránu na roh. Z něj sehráli domácí nápaditý signál, který po Kalmárově střelu o zem zakončil zblízka nepovedenou hlavičkou nad Sallai.

Nervózní závěr duelu

Sedm minut po přestávce už Maďaři vedli. Po rychle vhozeném autu si Kerkez narazil s Vargou, poslal přízemní centr z levé strany a aktivní Sallai zblízka překonal Staňka, byť si český gólman na míč sáhl.

Češi poměrně rychle srovnali. Chytil v 63. minutě přetlačil obránce, stihl hlavičkou posunout míč před vybíhajícím gólmanem na spoluhráče ze Slavie Jurečku a pro něj už nebylo problémem poslat balon do opuštěné branky. Nejlepší střelec minulé sezony české ligy, který se v tomto ročníku zatím spíše trápí, v reprezentaci skóroval vůbec poprvé.

»Musím říct, že první gól v reprezentaci má příjemnou příchuť. Strašně jsem si to užil tady, na to, že to byl přátelák, přišlo strašně moc lidí. Je vidět, že Maďaři mají fotbal fakt v lásce. Vytvořili fantastickou kulisu, takže na tenhle zápas asi nikdy nezapomenu,« prohlásil střelec Jurečka.

Domácí se snažili vzít si zpět vedení. V 79. minutě zahrával ofenzivní univerzál Liverpoolu Szoboszlai přímý kop z výhodné pozice, ale o kousek minul. Další větší šance už v poměrně nervózním závěru k vidění nebyla.

* * *

Maďarsko – Česko 1:1 (0:0)

Branky: 52. Sallai – 63. Jurečka. Rozhodčí: Pajač – Mihalj, Novosel – Čuljak (video, všichni Chorv.). ŽK: Kalmár, Orbán, Sallai, Kerkez – M. Sadílek, Provod, Kuchta. Diváci: 54 444.

Maďarsko: Dibusz – Lang, Orbán (60. Fiola), A. Szalai – Négo (85. Kata), Styles (72. Horváth), Kalmár (46. Nagy), Kerkez – Sallai (85. Csoboth), Szoboszlai – Varga. Trenér: Rossi.

Česko: Staněk – Zima, Brabec (58. Holeš), Stronati – Masopust (58. Provod), M. Sadílek (83. L. Sadílek), Souček, Zelený – Jurečka (72. Černý), Hložek (83. Kuchta) – Chytil (72. Lingr). Trenér: Šilhavý.