Slavia se vrátila do čela, ač ztratila na Slovácku. Zato Bohemka vyloupila Brno

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté pražské Slavie se vrátili do čela prvoligové tabulky, ovšem to je asi tak jediná pozitivní zpráva pro červenobílé fanoušky. Na prvním místě jsou totiž po ztrátě na Slovácku, kde pouze remizovali 1:1. A co víc – druhá Viktoria Plzeň – která zaostává jen díky skóre, má jeden zápas k dobru.

V povedeném vstupu do nové ligové sezony pokračují fotbalisté Bohemians Praha 1905. Daří se jim hlavně na venkovních hřištích, což potvrdili dnešní výhrou nad nováčkem z Brna na jeho stadionu v Srbské 2:1. Naopak další ztrátu bodů sčítá bývalý reprezentační kouč Pavel Vrba na lavičce Baníku, který je v tabulce až čtrnáctý. Ostravský klub nicméně veze z Mladé Boleslavi alespoň bod za remízu s Hradcem Králové, který zde našel azyl pro své »domácí« zápasy.

Protrápení se k vítězství!?

První poločas v moravské metropoli vyšel hostům, kteří už ve třetí minutě vedli. Nejprve David Puškáč zamířil hlavou do břevna, ale v následujícím souboji Endl fauloval ve vápně Hronka a Puškáč nařízenou penaltu proměnil.

Vyrovnat mohl v 18. minutě Řezníček, který se dostal za obranu, ale brankář Valeš byl pozorný. Na druhé straně se proti bývalému klubu předvedl brněnský gólman Berkovec, když zlikvidoval sólo Květa.

Pražané se druhého gólu dočkali pět minut před přestávkou. Po dlouhém autu prodloužil míč Köstl na Antonína Křapku a hostující obránce si připsal už třetí trefu v probíhající ligové sezoně. »Nekoncentrovanost ve vlastním pokutovém území a špatná disciplína hráčů nás dnes stály dobrý výsledek. Sice jsme měli mnoho času na to, abychom s výsledkem něco udělali, ale druhý gól přinesl další komplikace,« řekl na tiskové konferenci trenér Zbrojovky Richard Dostálek.

Brnu do druhé půle poslalo střídající Fouska s Allim, který se hned podílel na kontaktní brance. Ve vápně v 48. minutě našel Michala Ševčíka a nejlepší střelec Zbrojovky si tvrdou ranou připsal čtvrtý gól v ligovém ročníku. »O přestávce jsem klukům říkal, že rozhodně není hotovo a Zbrojovka do toho půjde. A bohužel hned v úvodu jsme dostali kontaktní branku. Celkově musím říct, že jsme se k vítězství protrápili,« řekl hostující kouč Jaroslav Veselý. Jeho tým však nakonec tři body uhájil…

Sigma konečně bodovala naplno

Fotbalisté Olomouce zvítězili na hřišti Pardubic v jejich pražském azylu v Ďolíčku 2:0. Sigma v nejvyšší soutěži naplno bodovala po pěti zápasech a v tabulce se posunula na 12. místo. Naopak Východočeši prohráli i druhý duel pod dočasným trenérem Pavlem Němečkem a po čtvrté ligové porážce za sebou zůstali poslední. Pardubice navíc hrály od 39. minuty bez vyloučeného Bernarda Rosy.

Hanáci šli do vedení v nastavení prvního poločasu po brance Jakuba Pokorného, pojistku přidal v 76. minutě Antonín Růsek. »V naší situaci hodně důležitá a cenná výhra z venku. Na druhou stranu naprosto zasloužená, i co se týče průběhu zápasu. Konečný výsledek mohl být daleko vyšší, určitě by tomu slušel, protože jsme měli velké množství šancí,« řekl na tiskové konferenci trenér Hanáků Václav Jílek. »Z utkání jsem zklamaný nejen výsledkově, ale především z naší hry do červené karty. Olomouc si vytvořila několik šancí, to znamená, že jsme určitě moc dobře nebránili. Mohli jsme být i nebezpečnější dopředu,« uvedl Němeček.

Ostravská přesilovka nevyužita

Baník Ostrava v Mladé Boleslavi, kde mají Východočeši domácí azyl, nevyužil dlouhou přesilovku po vyloučení střídajícího Filipa Novotného z 55. minuty. »Votroci« v nejvyšší soutěži zaváhali po sérii tří výher, přesto zůstali na třetím místě tabulky. Baník nezvítězil ve čtvrtém kole po sobě a je čtrnáctý. V ligové sezoně Slezané venku i napotřetí remizovali.

»V této fázi ligy je třetí místo samozřejmě příjemné umístění, ale máme sedm kol a hraje se jich ještě 28. Zachovejme klid,« uvedl na tiskové konferenci královéhradecký kouč Miroslav Koubek, jenž v minulosti vedl Baník.

»Je hezké, že jsme neprohráli. Je skvělé, že jsme udrželi určitou kvalitu, kterou předvádíme ve venkovních zápasech víc než v těch domácích. Pokud nebudeme venkovní body potvrzovat v domácích zápasech, bude to špatně. Bod je dnes asi málo. Měli jsme na to, abychom tady vyhráli,« řekl trenér Baníku Vrba.

Pátý nejrychlejší gól historie

Slovácko ve večerním duelu poslal už po 15 sekundách hry nejrychlejší brankou sezony do vedení Mirčás Duskí, za Slavii srovnal v 74. minutě z penalty Lukáš Provod. Červenobílí v nejvyšší soutěži nezvítězili po pěti výhrách po sobě, Slovácko bodovalo po předchozích dvou ligových porážkách.

Pro oba týmy byl duel generálkou na čtvrteční úvodní zápas skupiny Evropské konferenční ligy. Slovácko do ní vstoupí domácím utkáním s Partizanem Bělehrad, Slavia se představí na hřišti tureckého Sivassporu.

»Slavia byla lepší v poli, ale na šance jsme zase byli lepší my. Remíza odpovídá vývoji duelu. Byla to skvělá příprava na pohár s týmem evropského ražení,« uvedl trenér Slovácka Martin Svědík.

Ráz utkání určil bleskový úvod. Dlouhý nákop po rozehrání prodloužil Petržela na Duskího, který po necelých 15 sekundách zaskočil střelou z hranice šestnáctky Mandouse. Irácká letní posila Slovácka si připsala první gól v české lize a ukončila neprůstřelnost slávistického brankáře, jenž v nejvyšší soutěži inkasoval po 288 minutách.

Duskí se postaral o pátý nejrychlejší gól v samostatné ligové historii. Rekord drží útočník Lokvenc, který v roce 1994 v dresu Hradce skóroval proti Liberci za 10 a půl sekundy.

Šancí na obou stranách bylo v pohledném utkání hodně. Nakonec Slavia vytěžila alespoň bod čtvrthodinu před koncem, kdy rozhodčí Zelinka posoudil souboj Michala Kadlece s Lingrem na hranici šestnáctky jako penaltový a první pokutový kop Pražanů v ligové sezoně v 74. minutě se štěstím proměnil Provod, i když domácí gólman Nguyen míč lehce tečoval. »První kontakt před penaltou s Lingrem byl před vápnem. Byl to nešťastný zákrok, ale sudí i po konzultaci s videem pískl pokutový kop,« řekl Kadlec. »Byl jsem předem rozhodnut, jak penaltu kopnu. I když přiznám, že jsem ji nekopl úplně přesně,« připustil Provod.

V hektickém závěru se už skóre nezměnilo a Slovácko v lize bodovalo s Pražany po předchozích pěti porážkách. »Chyběla nám větší produktivita k tomu, abychom zápas otočili,« řekl trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

* * *

1. FC Slovácko – Slavia Praha 1:1 (1:0)

Branky: 1. Duskí – 74. Provod z pen. Rozhodčí: Zelinka – Nádvorník, Caletka – Franěk (video). ŽK: Kadlec, Svědík (trenér) – Usor, Trpišovský (trenér). Diváci: 6350.

Slovácko: Nguyen – Reinberk (90.+3 Šimko), Hofmann, Kadlec, Duskí – Havlík, Daníček – Tomič (79. Sinjavskij), Trávník (61. Kohút), Petržela (61. Holzer) – Mihálik (79. Vecheta). Trenér: Svědík.

Slavia: Mandous – Masopust (85. Tiéhi), Kačaraba, Santos (59. Lingr), D. Jurásek – Holeš, Ševčík – Schranz (46. Usor), Provod, Olayinka – Tecl (85. Ewerton). Trenér: Trpišovský.

Zbrojovka Brno – Bohemians Praha 1905 1:2 (0:2)

Branky: 48. Ševčík – 3. Puškáč z pen., 40. Křapka. Rozhodčí: Křepský – Antoníček, Dohnálek – Orel (video). ŽK: Hrabina, Šural, Endl – Puškáč.

Brno: Berkovec – Hrabina (84. Přichystal), Šural, Endl, Granečný (55. Matejov) – Ševčík, Texl, Blecha (46. Alli), Souček (70. Hladík), Falta (46. Fousek) – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek, Květ (63. Hála), Jánoš (77. Krch), Kovařík (88. Nový) – Hronek (88. Bartek), Puškáč (77. Mužík). Trenér: Veselý.

FK Pardubice – Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 45.+2 Pokorný, 76. Růsek. Rozhodčí: Hocek – Machač, Kotalík – Szikszay (video). ŽK: Svoboda – Poulolo, Chytil, Pokorný. ČK: 39. Rosa (Pardubice). Diváci: 636.

Pardubice: Markovič – Rosa, Vlček, Hranáč, Svoboda – Tischler – Sychra (60. Lima), Janošek (89. Akosah-Bempah), Hlavatý, Mareš (46. Kostka) – Červenka (71. Černý). Trenér: Němeček.

Olomouc: Trefil – Chvátal, Pokorný, Poulolo (46. Beneš), Zmrzlý – Spáčil (63. Ventúra), Breite (89. Greššák) – Navrátil (85. Sláma), Růsek, Vodháněl (46. Matoušek) – Chytil. Trenér: Jílek.

FC Hradec Králové – Baník Ostrava 0:0

Rozhodčí: Radina – Mokrusch, Volf – Berka (video). ŽK: Harazim, Smrž, Reichl – Lischka, Fleišman, Takács, Šehič. ČK: 55. Novotný (Hradec). Diváci: 2022.

Hradec: Reichl – Jakub Klíma, Čihák, Smrž – Gabriel, Rada (75. Ševčík), Kodeš, Ryneš (46. Novotný) – Kubala, Vašulín (65. Harazim, 84. Rybička), Trusa (65. Kučera). Trenér: Koubek.

Ostrava: Laštůvka – Ndefe (72. Šehič), Frydrych, Lischka, Fleišman – Miškovič (53. Jaroň), Takács – Kuzmanovič, Kaloč, Buchta – Jiří Klíma. Trenér: Vrba.