Kodaň nebo islandský mistr. Priskeho pravděpodobně čeká souboj s krajany

AKTUALIZOVÁNO

Sparťanské trenéry Briana Priskeho a Larse Friise čeká v boji o fotbalovou Ligu mistrů pikantní návrat domů! Pokud dánský šampion FC Kodaň ve druhém předkole splní roli favorita a vyřadí islandský Breidablik, bude jeho soupeřem právě český mistr, jehož devítileté čekání na domácí mistrovský pohár uťala v předešlé sezoně dvojice stratégů z Jutského poloostrova. Priske dokonce v Kodani dělal v sezoně 2016/17 asistenta! Rozhodl o tom dnešní nos v sídle UEFA v Nyonu.

Sparta začne svoji pouť rovnou ve třetím předkole. Když dvojduel zvládne, má jistou minimálně Evropskou ligu. V opačném případě se o EL musí poprat a jistou má »jen« Evropskou konferenční ligu.

První utkání druhého předkola se odehrají v termínu 25.-26. července, odvety jsou potom naplánovány na 1.-2. srpna. Úvodní utkání Sparty se uskuteční 8. nebo 9. srpna na hřišti soupeře, odveta bude na programu týden nato.

Sparta byla při losu mezi nenasazenými týmy a její potenciální soupeře zveřejnila po zúžení UEFA dopoledne před losem. Sparta si kromě vítěze severského dvojduelu, jehož velkým favoritem je Kodaň, mohla zahrát se snazším protivníkem, kterým by byl vítěz dvojduelu druhého předkola mezi HJK Helsinky – Molde, nebo naopak se sokem tvrdšího kalibru – tureckým mistrem Galatasarayem Istanbul.

Kodaň je tradičním protivníkem českých týmů. Sama Sparta se s ní střetla dvakrát ve skupině Evropské ligy v sezoně 2009/10. Venku prohrála 0:1 a následně nezvládla ani domácí rozhodující souboj o postup do jarních bojů, když v zimním duelu na Letné podlehla vysoko 0:3. To Slavia si nedávno vedla lépe – ve skupině Evropské ligy v roce 2018 vyhrála venku 1:0 a doma se oba celky rozešly smírně 0:0.

Plzeň dokonce v roce 2011 dánský klub vyřadila v play off o Ligu mistrů po výsledcích 3:1 a 2:1 ve svůj prospěch. Úspěšně proti Kodani bojoval i Jablonec, naopak neúspěšně Zlín. Sparta před dvěma lety v základní skupině Evropské ligy zvládla souboje s městským rivalem FC, týmem Bröndby, který doma porazila 2:0 a venku hrála 0:0. Jinak se jí ale příliš se severskými týmy nedaří – památné jsou hlavně prohry se švédskými Malmö či Häckenem, loni zase při soutěžní premiéře kouče Priskeho nezvládla dvojduel s norským Vikingem Stavanger.

Souboj s Kodaní, pokud se naplní papírové předpoklady, bude pikantní i pro dánského stopera Sparty Asgera Sörensena. »Pokud narazíme na Kodaň, určitě to bude speciální pro mě i další dánské kluky, které tu máme. Přece jen tento klub známe trochu lépe než ostatní možné soupeře. Pokud pojedeme na Island, bude to také těžké. Oba týmy jsou rozhodně kvalitní, i když Breidablik tolik neznám,« řekl klubové televizi Dán, který byl v uplynulé sezoně vyhlášen nejlepším obráncem FORTUNA:LIGY.

Slavia začne doma, Plzeň má vymetenou cestičku

Slavia se ve třetím předkole Evropské ligy utká s poraženým z dvojice Dnipro – Panathinaikos, což bylo jasné dopředu, ale dnes šlo o to, kdo začne doma. Osudí rozhodlo, že Slavia, konkrétně 10. srpna, o týden nato se souboj přesune buď do Atén, nebo do Košic, kde hraje ukrajinský celek své domácí zápasy.

»Přál bych si, aby Slavia hrála základní skupinu Evropské ligy. Podle mého přesvědčení tam náš klub patří a připadal bych si jako v ráji. Jako minimum beru skupinu Evropské konferenční ligy,« uvedl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík. Pokud jeho tým přejde přes dvě předkola, bude hrát vysněnou EL, pokud jen jednoho, zahraje si v Konferenční lize. Dvě porážky by znamenaly konec s Evropou pro tuto sezonu.

Rozlosována byla i kvalifikace o Evropskou konferenční ligu a doslova vymetenou cestičku do play off má Viktoria Plzeň. Pokud svěřenci kouče Miroslava Koubka ve 2. předkole splní roli superfavorita a vyřadí kosovskou Dritu, utkají se ve 3. předkole s vítězem dvojutkání mezi maltskou Gzirou a lucemburským Dudelange. To Bohemians 1905 to mají horší: v případě postupu přes norského favorita Bodö/Glimt narazí na švédský Kalmar, nebo arménský Pjunik Jerevan. Oba týmy by 10. srpna začínaly doma, odvetu by hrály venku. Pokud si chtějí zahrát ve skupině, musejí zvládnout tři soupeře. Jakákoli šance opravy pro ně neexistuje.

(koz)

FOTO – sparta.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy