Home Domácí Konec politických stran? Změna systému? Je tu Národní proud!

Konec politických stran? Změna systému? Je tu Národní proud!

Lidé ztratili důvěru ve stávající systém politických stran a hnutí. Proto je tu nová iniciativa Národní proud, která volně navazuje na tzv. Stávkový výbor, který uspořádal výstražnou stávku 12. září. Publicista Václav Hrabák to řekl na dnešní tiskové konferenci na pražské Novotného lávce.

»Místo setkání na Novotného lávce je symbolické. Odtud je vidět na Pražský hrad a na Karlův most, jak protéká naše národní řeka. Proud vltavský je náš symbol a vnímáme propojení kořenů naší země jako důležité,« řekl Hrabák.

Iniciativa Stávkový výbor souvisela především s akcí 12. září, které se různou formou zúčastnily tisíce občanů. »Další kroky našeho setkávání nesouvisejí se stávkou, proto by ten název postrádal hlavního ducha,« řekl hlavní organizátor.

Videa Stávkového výboru nicméně vidělo v řádu 50 tisíc lidí a jedno nejúspěšnější mělo dokonce třísettisícové zhlédnutí. »Dá se říci, že o nás ví celá opoziční scéna, ačkoli se setkáváme s opatrností, související s aktivitami, které dokázaly vyburcovat lidi, ale nedošlo k naplnění slibů. My musíme vše budovat odspodu, krok za krokem. Na tom je důležité se setkávat. Mnozí ale byli opatrní do doby včerejší stávky, a nyní již vidí, že to myslíme vážně a že jsme jim dodali obrovskou energii. Došlo k propojování lidí v krajích, ve městech, v obcích a teď jde o to, propojit opoziční politickou scénu. Aby to nebylo jako dosud, že vznikají různé drobné strany pod hranicí volitelnosti a jen se vyčerpají síly, což je past, do níž nás žene vládnoucí garnitura a jí to vyhovuje, protože z tohoto politického systému pak není cesta ven. Takhle vzniká deziluze a deprese pro celý váš národ,« řekl publicista a občanský aktivista.

Hrabák před novináři přečetl prohlášení nové iniciativy, které je ode dneška i na nově spuštěných internetových stránkách. Zní takto: »Chceme suverénní a sebevědomý stát založený na stabilních hodnotách, který je řízen schopnými a kompetentními lidmi pracujícími ve prospěch obyvatel, a ve kterém žijí svobodní a prosperující občané v bezpečném a zdravém prostředí, kteří mohou plně a svobodně rozvíjet svůj vlastní potenciál.«

Občanská iniciativa Národní proud spojuje, a je otevřena všem občanům, kteří

I. odmítají likvidaci našeho státu Evropskou unií a chtějí se vymanit z jejího zhoubného vlivu,

II. odmítají útočný charakter vojenského paktu NATO a chtějí neutrální a mírovou zahraniční politiku,

III. chtějí, aby stát vlastnil základní infrastrukturu a národní bohatství, které má sloužit občanům naší země,

IV. chtějí, aby měl každý právo na nedotknutelnost svého zdraví a vlastnění základních prostředků pro důstojný život,

V. odmítají systém politických stran, který způsobil postupnou destrukci naší země, a chtějí takovou změnu politického systému, díky níž budou přímo voleni důvěryhodné osobnosti s morální integritou, jež bude možné při neplnění svých povinností odvolat.

Národní proud zve všechny zástupce spolků, stran, hnutí i osobnosti bez ohledu na pravo-levé politické přesvědčení ke společné spolupráci. Je potřeba »aktivně pracovat na co nejrychlejším ukončení loutkové pětikoaliční vlády a nastolení vlády nové, která se bude odborně a s péčí řádného hospodáře starat o naše společné věci.«

Národní proud podle Hrabáka navazuje na aktivity v rámci platformy Zachraňme náš stát, která sloužila pro setkávání politických stran s nepolitickými aktivity. »Pokračujeme dál,« vyzval Hrabák.

Na přímý dotaz iportaL24.cz, zda už na spolupráci v rámci nové iniciativy kývly některé vlastenecké strany či hnutí, nebo naopak některé kooperovat odmítly, odpověděl Hrabák, že Národní proud rozhodně nevznikl »na zelené louce«. »Se všemi subjekty diskutujeme od jara, se zástupci opozice, jak většími, tak menšími, jsme vedli bilaterální i skupinová jednání. Některé subjekty jsou již teď zapáleny. Éra politických stran postupně končí a lidé mají nedůvěru k tomu stavu, co je teď. Větší strany někdy váhají a chtějí vidět, jaký to má společenský požadavek. Čekají trošku oportunisticky, co se z toho vyvrbí,« popsal realitu Hrabák.

»Na druhou stranu, to, co se podařilo stávkou 12. září, získává respekt i dalších lidí. Ti přestávají uvažovat v dogmatu, že politické strany mohou řešit jejich problémy, ideálně dvě strany a cokoli malého je vygumováno. U mnohých je naopak potřeba čas, než si na budoucí přístup zvyknou. Dál se budeme setkávat, což je důležité, abychom se dokázali jakoby očichat. Chceme přesný opak toho, že se tu vynoří nějaký člověk, který je instruován nějakým zázemím a jedná podle pokynů nějakých not. To přesně provádí pětikoaliční vláda. Postupuje den za dnem a čeká, kdo jim zavelí. Pak přijdou s absurdním nápadem, který nemá oporu v tom, co by český národ si přál,« dodal Hrabák a slíbil, že se na nových internetových stránkách budou objevovat pravidelná pondělní videa s informacemi, jak se dál vyvíjí spolupráce.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here