Home Domácí Kouření zahřívaného tabáku není bez rizika

Kouření zahřívaného tabáku není bez rizika

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Popularita zahřívaného tabáku roste, jeho kouření však není bez rizika. Aerosol zahřívaného tabáku má podle odborníků velmi podobné složení toxických látek jako cigaretový kouř. Obsahuje tedy i karcinogenní látky. V tiskové zprávě to uvedl Tomáš Kratochvíl z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně (FN Brno).

Zatímco před čtyřmi lety užívaly produkty na principu zahřívaného tabáku pouze 3,2 % populace, minulý rok už to bylo téměř sedm procent. Noví uživatelé se často rekrutují z řad kuřáků klasických cigaret. Mají totiž za to, že volí »zdravější variantu«. O tom však podle odborníků neexistují žádné důkazy. Nedávné studie dokonce došly k závěrům, že kouření zahřívaného tabáku v těhotenství zvyšuje riziko rozvoje alergií u dětí a může vést k nedostatečnému vzrůstu novorozenců.

Letos v říjnu končí v tuzemsku prodej zahřívaného tabáku s příchutěmi. Česká republika se tak připojila k dalším zemím, které od 23. října zavádějí povinnou směrnici Evropské unie. Jedním z hlavních důvodů je stoupající popularita těchto produktů zejména u mladých lidí, kteří je často nepovažují za zdraví škodlivé. Opak je pravdou. Aerosol zahřívaného tabáku má podle odborníků velmi podobné složení toxických látek jako cigaretový kouř. Obsahuje tedy i prokazatelně karcinogenní látky. »Výrobci uvádějí, že množství toxických látek v aerosolu zahřívaného tabáku je menší než v cigaretovém kouři. Jednotlivé studie se však nemohou shodnout o kolik. S nižším množstvím toxických látek se automaticky nesnižuje riziko rozvoje karcinomu plic či jiných onemocnění. Aerosol navíc obsahuje látky, které se v cigaretovém kouři nevyskytují a jejichž biologický efekt zatím neznáme,« varoval Kratochvíl.

Přístroje se zahřívaným tabákem lze v České republice zakoupit od roku 2017. Vůbec poprvé se objevily v roce 2014 v Itálii a Japonsku. Právě v Japonsku jejich obliba rychle vzrostla. Odtud také pocházejí nedávné studie, podle kterých je užívání zahřívaného tabáku u těhotných spojené s větším výskytem rozvoje alergií u dětí a je rizikovým faktorem pro nedostatečný vzrůst plodu.

Neškodné není ani pasivní kouření zahřívaného tabáku. Celkem 37 % lidí, kteří se účastnili výzkumu sledujícího vliv kouře ze zahřívaného tabáku na zdraví, se po vystavení tomuto kouři cítilo malátně, trápilo je podráždění očí nebo bolest v krku.

Tabák podávaný v jakékoliv formě je zdraví škodlivý

Lékaři se setkávají s tím, že silní kuřáci, kteří se léčí s nějakým plicním onemocněním, kouřit nepřestanou a místo toho přejdou na zahřívaný tabák. »Tímto způsobem ovšem cesta k odvykání nevede. Tabák podávaný v jakékoliv formě je zdraví škodlivý. Některé postupy pro odvykání kouření doporučují elektronické cigarety, které neobsahují nikotin. Ideální je však nekouřit nic,« uvedl přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno Milan Sova. Žádná studie podle něj doposud neprokázala, že by zahřívaný tabák kuřákům cigaret skutečně pomáhal s kouřením skončit. Naopak, velká skupina lidí kombinuje kouření cigaret a zahřívaného tabáku. »Trápí nás především mladí nekuřáci, kteří se domnívají, že zahřívaný tabák není škodlivý, a začínají proto s jeho užíváním,« dodal Kratochvíl. Odborníci se shodují, že riziko rozvoje rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci, plicní fibrózy nebo nemocí kardiovaskulárního systému je u konzumentů zahřívaného tabáku vyšší než u nekuřáků.

Předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková doplnila, že zatím nelze předpovědět dopad užívání alternativ klasických cigaret. Kromě známých rizik spojených s užíváním hořícího tabáku se totiž mohou projevit i možné dlouhodobé a kumulativní toxické, kancerogenní či zánětlivé efekty přísad a příchutí, které tyto výrobky obsahují, řekla.

Evropská respirační společnost už v minulosti upozornila, že riziko užívání zahřívaného tabáku je větší, než udávají tabákové společnosti. Také Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že v současné době neexistují důkazy o tom, že zahřívaný tabák je méně rizikový než klasické cigarety.

Dopady zahřívaného tabáku na zdraví budou probírat plicní lékaři na 23. kongresu České a Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti, který se koná 21. až 23. září v Brně.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here