FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

Do druhého největšího sálu ve Sněmovně dnes dorazili odpůrci členství České republiky v Severoatlantické alianci a tzv. obranné smlouvy mezi Českou republikou a USA v rámci veřejného slyšení tří petic, které projednal parlamentní petiční výbor. Jedna ze zástupkyň petentů, spisovatelka Lenka Procházková, poukazovala na to, že Česko vstoupilo do NATO bez referenda.

»My občané jsme byli postaveni před hotovou věc,« uvedla. Reagovala také na vyjádření náčelníka generálního štábu Karla Řehky o tom, že se Česko musí chystat na obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi. »Riziko válečné konfrontace s Ruskem není v zájmu naší země,« prohlásila Procházková, podle níž by měla Sněmovna navíc vyzvat vládu k tomu, aby usilovala o nastolení míru místo o »fiktivní vítězství Ukrajiny«.

Na veřejném slyšení vystoupil i expremiér a předseda spolku Nespokojení, z. s. Jiří Paroubek, který označil již ratifikovanou česko-americkou obrannou smlouvu za vazalskou. Řekl, že s ní nesouhlasí stejně, jako v 70. letech minulého století nesouhlasil s Brežněvovou doktrínou omezené suverenity.

Procházková podotkla, že diskusi, zda je členství v alianci »přínosem, nebo vazalským chomoutem«, v dohledné době neočekává. Zástupce ministerstva obrany Jan Jireš nicméně odpůrcům odvětil, že většina veřejnosti členství České republiky v NATO podporuje. »Společenská poptávka po vystoupení z NATO neexistuje, 85 procent obyvatel by pro takový krok nehlasovalo,« řekl Jireš.

Pochopení pro požadavky petentů naopak vyjádřil předseda výboru Tomio Okamura (SPD). Průzkum, na některý se odvolával Jireš, zpochybnil. »Až volby, případně referendum, jsou tím skutečným průzkumem,« uvedl Okamura.

Na dnešním slyšení nechyběl ani předseda strany DOMOV David Tygr Ploc, který pro iportaL24.cz uvedl následující: »Pobyt nejen amerických, ale i jakýchkoli jiných vojsk je bezprostředním ohrožením České republiky, protože si s sebou Američané přivezou své vybavení, na což se naší vlády možná budou ptát, možná ne, ale určitě jim to nikdo nezakáže. Naši občané se tak moho ustát obětmi případného odvetného útoku jejich nepřítele. Zdůrazňuji ‚jejich‘, protože my žádného nemáme.«

(pk)

4 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here