Home Zahraničí Čínské elektromobily pomáhají Maltě snižovat emise, říká majitel autobusové společnosti

Čínské elektromobily pomáhají Maltě snižovat emise, říká majitel autobusové společnosti

Zaměstnanci pracují v dílněna montážní lince továrny na zařízení pro nové zdroje energievozidla s alternativním pohonem společnosti Zhengzhou Yutong Bus Co., Ltd. ve městě Čeng-čou v provincii Che-nan ve střední Číně, 8. března 2023. FOTO - Xinhua/Li Jianan

Čínská plně elektrická vozidla mohou Maltě pomoci snížit emise, řekl nedávno majitel místní společnosti zabývající se osobní dopravou v rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Emanuel Zarb, výkonný ředitel (CEO) a jednatel společnosti Zarb Coaches Ltd., učinil progresivní krok tím, že investoval do čtyř plně elektrických autobusů vyrobených čínskou společností Yutong. Uvedl, že očekává, že je začne brzy používat v rámci snahy své společnosti o snížení emisí a modernizaci vozového parku.

S těmito ekologickými plně elektrickými autobusy »určitě snížíme emise na silnicích«, řekl. Tyto nové autobusy – dlouhé 12 metrů a pro 51 cestujících společně s řidičem – již dorazily na Maltu z Čeng-čou, hlavního města středočínské provincie Che-nan, kde sídlí významný světový výrobce autobusů a autokarů Yutong Group.

Zarb uvedl, že jeho společnost v současné době provádí registraci těchto autobusů u maltských úřadů.

Dodal, že jeho společnost je jedním z prvních soukromých podnikatelských subjektů, které na Maltu dovezly plně elektrické autobusy. Ačkoli po na ostrově již jezdí přibližně 30 čínských elektrobusů, slouží především pro potřeby veřejné dopravy.

Na snímku z 23. května 2023 je elektrický autobus Yutong při slavnostním uvedení do provozu v nigerijském Lagosu. FOTO – Xinhua/Li Peng

Začátkem letošního roku se společnost Zarb začala zabývat dovozem elektrobusů z Číny. Přibližně před šesti měsíci navštívil továrnu společnosti Yutong ve městě Čeng-čou, kde byl dobře přijat a kde mu byly poskytnuty všechny potřebné informace.

Zarb uvedl, že po komplexním průzkumu zjistil, že autobusy Yutong jsou »největší, nejlepší a nejvýhodnější« ve srovnání s ostatními.

Díky dotacím na elektromobily od maltské vlády a dostupnosti čínských elektromobilů urychlil Zarb proces modernizace svého vozového parku.

Uvedl, že jeho společnost založil jeho dědeček v roce 1947 s jediným autobusem. Když společnost řídil jeho otec, měli šest autobusů, ale nyní se vozový park rozrostl na 25 autobusů od doby, kdy ji převzal on. Všechna tato vozidla jezdí na naftu a ráno slouží k přepravě školáků a přes den pak turistů. Společnost také vlastní a provozuje 25 minibusů a 25 taxíků.

Zarb uvedl, že jeho společnost také jedná s Yutongem o nákupu menších plně elektrických autobusů, které pojmou až 30 cestujících a s nimiž by bylo snazší manévrovat po úzkých venkovských silnicích.

»V budoucnu možná budeme investovat do dalších,« řekl a dodal: »Autobusy Yutong jsou o něco dražší, protože jsou lepší než ostatní. Já se neucházím o levné, protože potřebuji něco dobrého.«

Zaměstnanec při práci na montážní lince špičkových užitkových vozidel v továrně na výrobu nových energetických zařízení společnosti Yutong Bus ve městě Čeng-čou v provincii Che-nan ve střední Číně, 8. března 2023. FOTO – Xinhua/Li An

Zarb navštívil Čínu poprvé zhruba před 25 lety, a to tehdy, když začal na Maltu dovážet čínské minibusy. Uvedl, že začátkem příštího roku plánuje dovážet plně elektrické minibusy Yutong.

Dodal, že o nákup elektromobilů z Číny bude mít zájem více lidí, a poznamenal, že na Maltu se již dovážejí čínské značky elektromobilů, například vozy MG a BYD. »Snažím se najít dobrou čínskou značku elektromobilů, která na Maltě ještě není přítomna,« řekl a dodal, že již kontaktoval několik výrobců.

Poznamenal, že jeho společnost »dobře spolupracuje« se společností Yutong, a řekl: »Nyní jsem agentem společnosti Yutong, takže mohu prodávat dalším společnostem.«

»Rád spolupracuji s čínskými společnostmi. Jsou to velmi dobří, čestní lidé a důvěryhodní. V obchodě platí, že když není důvěra, není nic,« dodal Zarb.

Zaměstnanci pracují v dílně továrny na zařízení pro nové zdroje energie společnosti Zhengzhou Yutong Bus Co., Ltd. ve městě Čeng-čou v provincii Che-nan ve střední Číně, 8. března 2023. FOTO – Xinhua/Li Jianan

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here