Letecký snímek pořízený 20. července 2021 ukazuje nový čínský dopravní systém maglev ve městě Čching-tao ve východočínské provincii Šan-tung. FOTO - Xinhua/Li Ziheng

Berlínská samospráva plánuje zkušební provoz vlaků na principu magnetické levitace (maglev) pro osobní i nákladní dopravu, informovala v pondělí místní média. Tento typ dopravy byl v hlavním městě naposledy použit před více než 30 lety.

Pětikilometrový pilotní projekt by měl stát až 85 milionů eur (92,7 milionu amerických dolarů), uvedly deníky Tagesspiegel a Berliner Morgenpost.

Podle Dirka Stettnera, vedoucího frakce Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Berlíně, by výstavba vlaků maglev byla poměrně levná a mohla by být realizována mnohem rychleji než linka metra. Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků je další výhodou to, že by vlak mohl být provozován bez strojvedoucího.

Vlak maglev přijíždí ke stanici Longyang Road v Šanghaji na východě Číny, 26. dubna 2006. FOTO – Xinhua photo/Chen Fei

Berlínská radní pro mobilitu Manja Schreinerová uvedla, že je třeba »myslet na všechny formy dopravy v rostoucím městě«. Vlak maglev je »inovativním projektem budoucnosti«, řekla místním médiím.

Datum a přesná podoba realizace zatím nebyly stanoveny. Poté, co byl poslední provoz maglevu v Berlíně ukončen se sjednocením Německa v roce 1991, vede CDU již několik let kampaň za jeho znovuzavedení s cílem propojit letiště Brandenburg v hlavním městě.

V devadesátých letech a na počátku roku 2000 bylo v Německu zahájeno několik projektů vysokorychlostních spojení maglevem na hlavních trasách, například Berlín-Hamburk, ale všechny tyto plány byly zrušeny.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here