Home Domácí Ceny nejdražších obědů rostou nejpomaleji

Ceny nejdražších obědů rostou nejpomaleji

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ceny obědů po celé první pololetí letošního roku i v prvním prázdninovém měsíci rostly jen o halíře. Jejich překotný růst, kterého jsme byli svědky v loňském roce, se tak zpomalil. V červenci dosáhla průměrná cena oběda 184,10 Kč, o měsíc dříve to bylo 183,70 Kč a v prosinci loňského roku 180,40 Kč. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, největšího poskytovatele benefitů v České republice.

»Potvrzují se tak naše dlouhodobé predikce, že rok 2023 přinese v gastro sektoru stabilizaci cen, které nyní rostou jen opravdu velmi zvolna nebo vůbec. V letošním roce tak ceny obědů vzrostly o necelá 2 %, zatímco za celý loňský rok to bylo 19 %. Je to přitom o něco více než průměrná roční míra inflace v roce 2022, kterou Český statistický úřad spočítal na 15,1 %,« komentuje vývoj v prvních sedmi měsících letošního roku Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity. Oněch 19 % znamená nominálně 24 korun, protože v lednu 2022 stál oběd v průměru 157 Kč a v lednu 2023 už 181 Kč.

Zároveň platí, že se začínají lehce zavírat cenové nůžky mezi jednotlivými kraji a více se zdražuje tam, kde byly ceny nižší. Například v Praze, kde je již tradičně nejdráž, se ceny meziročně zvedly o 11 %, v Jihočeském kraji o 16 % a na Liberecku o 17 %. Nominálně to v Praze za rok znamená zdražení o 19,84 Kč, kdežto v Libereckém kraji o 27,47 Kč a v jižních Čechách o 26,17 Kč.

Podobné je to i s růstem od začátku roku. V Jihočeském a v Libereckém kraji vzrostla za sedm měsíců letošního roku průměrná cena oběda nominálně o více než 6 Kč. Naproti tomu v Praze to bylo o necelé tři koruny a třeba na Zlínsku se cena už od ledna prakticky vůbec nezměnila. »Praha je s průměrnou cenou 206,10 Kč sice stále nejdražší v republice, ale zároveň platí, že nárůst je od začátku roku minimální,« upozorňuje Michelfeit.

Nejlevněji je trvale na Vysočině, kde lidé za oběd platí v průměru 164,30 Kč. »Je to pochopitelně dáno kupní silou, ale dost možná i pověstí, protože podle průměrného platu rozhodně Vysočina na nejnižší příčce v republice nestojí. V jižních Čechách, na Zlínsku či v Karlovarském kraji si lidé vydělají méně. Obědy jsou přitom v Jihočeském kraji páté nejdražší,« uzavírá Michelfeit.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here