Home Domácí Neničte majetek a nenapadejte děti, vyzval na tiskové konferenci Babiš

Neničte majetek a nenapadejte děti, vyzval na tiskové konferenci Babiš

FOTO - ČTK/Kateřina Šulová

AKTUALIZOVÁNO

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách a poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Na tiskové konferenci ve štábu na pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. Babiš soudí, že přes prohu o téměř milion hlasů dosáhl famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách. Vyzval také své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

Pavel vyhrál prezidentské volby se ziskem 58,32 procenta hlasů, Babiše volilo 41,67 procenta voličů. Pro generála ve výslužbě hlasovalo téměř 3,36 milionu lidí, tedy zhruba o 960 000 víc než pro šéfa hnutí ANO. Pavla si tak vybral rekordní počet voličů. Dosavadní prezident Miloš Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, Babiše porazil o 16,6 procentního bodu.

Šéf hnutí ANO také vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru. »Jsem přesvědčen, že jste to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky,« řekl. Zároveň poprosil Pavla, aby vyzval své voliče k uklidnění emocí. »Aby neničili majetek mého nejbližšího týmu, aby nenapadali jejich děti ve školách, aby lidi, kteří podporují hnutí ANO, nepřicházeli o práci, aby přestalo to násilí,« uvedl Babiš.

Odmítl, že by dělal negativní kampaň. Ta ale byla v určitých fázích vyhrocená. Krátce před druhým kolem volby se začaly po internetu a přes e-maily šířit dezinformace o Pavlově úmrtí, odkazovaly na falešný web a údajné prohlášení jeho mluvčí. Policie se věcí zabývá. Babiš dezinformace tehdy odsoudil.

Babiš dvakrát mezi prvním a druhým kolem volby uspořádal tiskovou konferenci týkající se anonymních zásilek. Nejprve podle svých slov obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný své manželce, poté anonym vyhrožující mu smrtí v případě, že by ve volbách zvítězil.

Expremiér poděkoval své manželce Monice, která podle něj skvěle zvládla dobu prezidentské kampaně, hnutí ANO a svému týmu.

Prezidentská volba je novou motivací pro ANO, řekl Babiš. ANO je podle něj jediné, které pomáhá lidem. Občany vyzval k volbě nyní opozičního hnutí v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

»Přeju vám svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše,« řekl expremiér. »Zkuste žít bez Babiše, přestaňte ráno vstávat s nenávistí k Babišovi a večer usínat,« uvedl. Předsednictvo ANO podle něj vyhodnotí kampaň a sdělí občanům další strategii, zasedne 8. února.

Předseda ANO očekává, že ho Pavel jako prezident ke spolupráci osloví, pokud chce společnost spojovat. »Považuji za logické, že prezident republiky by měl jasně definovat, jestli chce mluvit s opozicí, nebo ne,« poznamenal Babiš.

(pk, čtk)