Neuvěřitelný duel v Třinci. Rozhodla až rekordní 17. série nájezdů!

Neuvěřitelný zápas v Třinci a zároveň šlágr 28. kola hokejové extraligy rozhodl Roman Horák a připsal pro Spartu druhý, bonusový bod. Takhle by to znělo jednoduše, jenže ono se za stavu 1:1 po 65 minutách rozhodovalo po nájezdech a v nich to bylo drama jak z pera Williama Shakespeara. Možná ani on by ale něco takového nevymyslel, kdyby býval ve své době věděl, co je lední hokej. V třinecké Werk Areně se totiž psala rekordní extraligová historie. Pražané totiž rozhodli až v sedmnácté sérii! Nikdy předtím tak daleko nájezdy nedospěly! Dosud nejdelší rozstřel trval v základní části třináct kol a v play off patnáct.

Přitom v základní hrací době to dlouho nebylo atraktivní utkání. Až do třetí třetiny vítězily obrany a gólových šancí bylo jako šafránu. O něco lepší byli hosté a zásluhou gólu Jakuba Konečného po dvou třetinách i vedli. Přitom nešlo o nijak vyloženou šanci, nýbrž o náhodný nahozený pokus od mantinelu.

Paradoxně zhruba podobný byl i vyrovnávací gól úřadujícího mistra, který dal necelé tři minuty před koncem Jakub Kundrátek. Z nevinné akce v rohu hřiště se zrodil puk, který mířil před branku gólmana Jakuba Kováře, a tam si jej nepochopitelně srazil pod víko vlastní branky obránce Sparty Němeček.

A pak přišly na řadu nekonečné nájezdy! Brankáři Kacetl i Kovář se překonávali, ale zároveň bylo k vidění i několik kuriózních situací. Například když v osmé sérii Mužík trefil domácího gólmana, odjel do rohu a puk, který se překvapivě snášel do branky, Kacetl jen na poslední chvíli zpacifikoval. Nebo když za domácí jeli nečekaně mladíci Haas a Sikora. Oba Kováře zaskočili, což se nepovedlo mnoha domácím oporám v čele s Růžičkou, Vránou či Nestrašilem. Jenže v momentě mečbolu prokázali pevní nervy hostující útočníci Kousal i Sobotka. Drama vrcholilo, Werk Arena byla na nohou, ale nakonec ji zchladil bombou pod víko Horák, který proměnil druhý nájezd ze tří v dnešním neuvěřitelném maratonu.

»Vážíme si každého bodu, zvláště proti tak kvalitnímu týmu, jako je Sparta. Dnes to bylo hlavně o brankářích, především v nájezdech,« uvedl třinecký asistent Vladimír Országh. »Třetí výhra v sezoně nad Třincem je něco, čeho si vážíme, Diváci si to užili, bylo i hodně penalt,« připojil trenér Sparty Pavel Gross. »Bylo to strašně dlouhé. Doufám, že to trenér neuslyší, ale říkal jsem si, ať už nevyrovnáváme a ať to skončí,« prozradil brankář Sparty Kovář. »Bylo to dlouhé, těžké hlavně pro gólmany. Ani pro nás střelce to ale není lehké. Máte jednu nebo dvě věci, co děláte. Potřetí nebo počtvrté vymýšlíte občas kraviny. Ale vyšlo mi to,« zhodnotil Horák svůj vítězný nájezd.

Pražané si upevnili druhou příčku v tabulce, kde zvýšili náskok před Tříncem na osm bodů. Právě tolik ale ztrácejí na lídra z Pardubic, který dnes doma těsně 4:3 porazil Kladno, za něž poprvé v sezoně nastoupil hvězdný útočník Jaromír Jágr. Východočeši mají nicméně jeden zápas k dobru a oba dva nejlepší týmy extraligy se utkají pozítří v zaplněné O2 areně…

»První třetina nebyla z naší strany špatná, měli jsme dobrý pohyb, vytvořili jsme si dost šancí. Pomohli jsme si dvěma využitými přesilovkami, to nám pomohlo do druhé třetiny, kdy jsme zvýšili na 3:0. Poté jsme vypadli z role, postavili soupeře na nohy a z 0:3 nám to srovnali na 3:3. Pak nás to stálo spoustu sil a spoustu věcí, které jsme museli udělat, abychom zápas dotáhli do vítězného konce. Jsme rádi, že se nám povedly přesilovky a ještě raději, že jsme ubránili oslabení, které jsme zahráli velmi dobře. Ve hře pět na pět jsme měli slabší chvilky, kterých se musíme vyvarovat,« uvedl na klubovém webu pardubický asistent Marek Zadina.

Na čtvrtou příčku se dnes vyšvihli Bílí Tygři z Liberce, kteří vyloupili led vicemistra z Hradce Králové po výsledku 5:2. O skóre se dostali před Litvínov, jenž dnes doma prohrál 2:3 po samostatných nájezdech s plzeňskou Škodovkou.

Tři body slaví českobudějovický Motor, který zdolal olomouckou Moru 4:0 a doma naplno bodoval v šestém utkání za sebou. Třetí nulou v ročníku se na tom podílel brankář Dominik Hrachovina, jenž navíc svůj výkon vyšperkoval asistencí.

Zbývá dodat, že Karlovy Vary porazily 3:2 v prodloužení brněnskou Kometu, jež si připsala třetí prohru za sebou. Vyrovnaný duel rozhodl v čase 63:56 útočník Vít Jiskra, jenž navíc u obou branek domácích. Stal se tak hrdinou extraligového dne…

* * *

HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 58. Kundrátek (Čacho) – 37. Konečný (Němeček), rozhodující nájezd Horák. Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír – Axman, Lederer. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 4826.

Banes Motor České Budějovice – HC Olomouc 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Štencel (Harris, Kondelík), 19. Gulaš (M. Beránek, Harris), 51. Pýcha (M. Hanzl), 58. Kondelík (Hrachovina). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Frodl, Zíka. Vyloučení: 4:7, navíc Gulaši (Č. Budějovice) 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6126.

HC Energie Karlovy Vary – HC Kometa Brno 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 17. O. Procházka (Gríger, Jiskra), 20. Gríger (O. Procházka, Jiskra), 64. Jiskra (Redlich) – 16. J. Kos (Ďaloga, Vincour), 45. Flek. Rozhodčí: Ondráček, Jaroš – Gerát, Hnát. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3315.

Mountfield Hradec Králové – Bílí Tygři Liberec 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Tamáši (Okuliar, Pláněk), 40. Jergl (Tamáši, Okuliar) – 6. Rychlovský, 20. Melancon (A. Najman), 28. Flynn (Budík, Hawryluk), 31. Hawryluk (Flynn, A. Najman), 58. Knot (Filippi). Rozhodčí: Obadal, Stano – Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3805.

HC Dynamo Pardubice – Rytíři Kladno 4:3 (2:0, 2:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. M. Kaut, 19. Hyka (Sedlák, Čerešňák), 24. Cienciala (T. Dvořák, Kolář), 38. Paulovič – 25. Strnad (Jágr, Ticháček), 26. O. Bláha (Jarůšek), 37. Hejda (Tralmaks). Rozhodčí: Květoň, Šindel – Bohuněk, Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8992.

HC Verva Litvínov – HC Škoda Plzeň 2:3 po sam. náj. (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 28. O. Kaše, 60. O. Kaše (Kirk, Baránek) – 34. Matýs (Indrák), 40. Houdek (Pour), rozhodující nájezd Matýs. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – J. Svoboda, Hynek. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 4073.