Home Domácí ON-LINE: Osm kandidátů a (nejen) jejich ohlasy. Co říkají na výsledky voleb?

ON-LINE: Osm kandidátů a (nejen) jejich ohlasy. Co říkají na výsledky voleb?

GRAFIKA - iportaL24.cz/Jindřiška Brücknerová

AKTUALIZOVÁNO

Takto viděl dnešní den v čase iportaL24.cz. Pro dnešek končíme – volební dramata nás ale teprve čekají…

22.24 Politolog Jiří Pehe uvedl ve vysílání ČT: »Oba kandidáti postoupili s lepším výsledkem, než se očekávalo. Andrej Babiš získal zhruba o pět procent víc, než by člověk předpokládal vzhledem k jeho voličské bázi.«

21.30 Sociolog a ředitel společnosti PAQ Research Daniel Prokop pro agenturu ČTK konstatoval, že bývalému vysokému představiteli české armády a NATO Petru Pavlovi se podařilo v bohatších regionech jasně porazit ekonomku Danuši Nerudovou.

20.45 Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná uvedla na Facebooku, že Babiš byl komentátory i průzkumy značně podhodnocován (některými byl řazen až na 3. místo). »Nepřekvapil v rámci kampaně a ukázal, že moc televize není neomezená. Velkou otázkou je, nakolik se podaří zmobilizovat síly pro druhé kolo,« konstatovala Konečná.

20.19 Šéf strany PRO Jindřich Rajchl napsal k proběhlým volbám následující: »K celé prezidentské předvolební kampani bych chtěl říct pouze to, že jsem rád, že tahle trapná reality show už konečně skončí. Média udělala z prezidentské volby naprostou frašku na úrovni Vyvolených. Žádná skutečná témata, jen prázdná gesta a stokrát opakované floskule. A vůbec nejsmutnější je to, že náš národ plný naprosto úžasných lidí nedokáže vyprodukovat žádného skutečně ctihodného kandidáta na nejvyšší ústavní post v této zemi.«

20.07 Bývalý prezidentský kandidát Petr Hannig pro iportaL24.cz uvedl: »Předpovídal jsem, že Andrej Babiš dostane v prvním kole 35 hlasů. Toto přesně dostal. Naprosto přesně jsem to předpověděl. Ale i já jsem si myslel, že vyhraje první kolo. A varoval jsem ty, co si naivně mysleli, že zvítězí v prvním kole. Dále jsem neustále psal, že jedinou šancí, aby A. Babiš vyhrál celé volby je to, aby se dostal do druhého kola s Jaroslavem Baštou. Mnozí příznivci A. Babiše psali, že Jaroslav Bašta bere Babišovi hlasy, že by mohl už vyhrát v prvním kole. Takže 35 % + 4,5 % je 39,5 %. Vidíte, že nějakých méně než 5 % připočtených k výsledku Andreje Babiše by výsledek celých voleb nezměnilo,« řekl Hannig. Více situaci rozebere pozítří v tradičním Rozumném pondělí na webu iportaL24.cz.

19.50 Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) čekal v prvním kole prezidentských voleb větší vyrovnanost mezi prvními třemi kandidáty. »Čekal jsem větší vyrovnanost v první trojici. Možná i menší podporu pana Pavla,« uvedl pro agenturu ČTK Holiš. »Podstatné je, že známe dva kandidáty, kteří jdou do druhého kola, že přišlo hodně lidí, tím jejich mandát a souboj nabírá na důležitosti,« uvedl Holiš, který již dříve podpořil kandidaturu Babiše. »Jsem týmový hráč a pro hnutí je jediný kandidát, a to je Andrej Babiš,« uvedl hejtman. 

19.36 Ivan Bartoš, šéf Pirátů, řekl, že jeho strana nepodpoří pro druhé kolo oficiálně žádného z obou postupujících kandidátů. Podle něj by to mohlo být kontraproduktivní.

19.27 Karel Diviš, který skončil na sedmém místě, v České televizi řekl, že je mírně zklamán, a osmý v pořadí Tomáš Zima dodal: »Sláva vítězům, čest poraženým«.

19.25 Jaroslav Bašta ve druhém kole nepodpoří ani jednoho z kandidátů. »Jako bývalý disident se musím podivit, že prezident bude zvolen z dvou kandidátů, kteří mají komunistickou minulost a spolupracovali s tajnými silami,« řekl Bašta a dodal, že ve druhém kole vhodí do urny prázdnou obálku.

19.11 Karel Diviš litoval, že přišel o možnost ovlivňovat voliče ve dnech mezi rozhodnutím ministerstva vnitra, které jej odmítlo zaregistrovat, a opravným verdiktem Nejvyššího správního soudu (NSS), jež podnikatele naopak k volbám připustilo.

19.09 Andrej Babiš v rozhovoru pro hlavní zprávy na České televizi víceméně opakoval svá slova z odpolední tiskové konference. Znovu přirovnal generála Pavla k Putinovi a dodal: »Je to klasika, všichni proti Babišovi, ale my zabojujem.«

19.05 Petr Pavel řekl, že Babiš převedl na tiskové konferenci »snůšku lží«. Takto prý bude vypadat dalších 14 dní v podání jeho protikandidáta.

18.54 Danuše Nerudová po setkání s Petrem Pavlem řekla, že se v pondělí dohodnou na konkrétní podobě její podpory před druhým kolem prezidentské volby. Dodala, že »všechny formy jsou otevřené«. Řekla to po návratu ze schůzky do svého volebního štábu. 

18.53 Rockový hudebník Aleš Brichta pro agenturu ČTK uvedl: »Raději budu volit zlo, které znám. Tam vím, co mohu čekat.«

18.14 Podle předsedy SPD Tomia Okamury kandidát vládní pětikoalice nebyl žádný, protože Fialova vláda nenominovala nikoho, a tak je na nule. Naproti tomu SPD dle Okamury »vygenerovala osobnost, která získá důvěru sta tisíc občanů«. Hnutí je připraveno na jednání s Babišem a hnutím ANO. Doporučení hodlá SPD dát, ale až po dohodě s kolegy z předsednictva. »Chceme dát jasné stanovisko, doporučení a formulovat přesně každou větu,« řekl pro Českou televizi Okamura.

17.54 Babiš potvrdil, že se setkal s poslancem SPD Jaroslavem Foldynou. Řekl, že voliči SPD nechtějí mít na Hradě zástupce asociální vlády, která lidem nepomáhá nebo pomáhá málo.

17.40 Andrej Babiš řekl, že má špatné zkušenosti s Českou televizí. Nebrání se debatám, ale pokud má být debata »dva na jednoho«, jak je to v ČT zvykem, zváží účast v televizní debatě před druhým kolem voleb. Považuje za zvláštní, že antikomunistická Praha volí »komunistického rozvědčíka«.

17.29 Babiš se dotkl i termínu »populista«. »Ano, my jsme navyšovali mzdy. Protože jsme na to měli peníze, vás, občané, daňových poplatníků. Jsem hrdý, že jsme lidem pomáhali,« řekl expremiér. Pavla označil za provládního kandidáta. Zpochynil názor svého protikandidáta ve druhém kole, že »mír je iluze«. Sám chce udělat vše pro mír.

17.24 Babiš na tiskové konferenci prohlásil, že nikdy nedělal podrazy, naopak podraz na něj chystá tým pana Pavla. Údajně se na něj chystá pomluva, že spolupracoval s KGB.

17.20 Andrej Babiš na tiskové konferenci řekl, že jako kandidát hnutí ANO dosáhl »famózního výsledku«. Výsledek je pro něj nečekaný. Údajně si dal za cíl postoupit druhého kola a mít více než hnutí ANO ve sěmovních volbách. Prý ho mrzí, když je považován za »zlo«. Věnoval prý zemi deset let života. Do politiky by nechodil, kdyby nedělaly tradiční strany politiku po svém. Lidem prý pomáhal před vstupem do politiky, jako ministr financí i premiér. A bude, i když odejde z politiky. Pavel na Hradě podle něj bude vykonátat pouze vůli vlády. »A možná ještě někoho jiného…« dodal.

17.06 Podle předsedy vlády Petra Fialy bude druhé kolo soubojem mezi příklonem k Rusku a prozápadním směřováním. Znovu položil na misky vah populismus a údajnou demokracii. Podle něj jde o »hodnotový souboj«. Jasnou podporu dal Petru Pavlovi, ale aktivní podpora koalice SPOLU podle něj »není potřeba«.

16.55 Na 17.00 je avizována tisková konference Andreje Babiše na pražském Jižním Městě, do štábu generála Pavla má dorazit na 17.30 Danuše Nerudová.

16.44 Vítěz prvního kola Pavel prohlásil, že by raději měl za soupeře ve druhém kole Nerudovou, jelikož by lidé měli jistotu, že si za prezidenta »nezvolí populistu«, ale zopakoval svůj názor, že Babiš je pro něj výzvou, a dodal, že ho motivuje.

16.38 Petr Pavel se právě dozvěděl, že přeskočil Andreje Babiše, ale dodal, že rozdíl je minimální, proto není důvod k velkému slavení.

16.31 Na své další dnešní tiskové konferenci Petr Pavel poděkoval za podporu pro druhé kolo protikandidátům Hilšerovi, Fischerovi a Nerudové. Za čtrnáct dní prý bude záležet na každém hlasu.

16.20 Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček pro Českou televizi uvedl, že za Andrejem Babišem stojí politické zkušenosti, což se u generála nebo jiných, kteří se v politice nepohybovali, říci nedá. Považuje za nebezpečné, když pětikoalice bude mít pod kontrolou vládu, Senát, Sněmovnu a nyní i prezidenta.

15.50 Marek Hilšer označil svůj volební výsledek, který se aktuálně pohybuje kolem 2,6 procenta, za prohru. Doufá, že ve druhém kole vyhraje ten lepší z kandidátů, kterým je podle něj generál Petr Pavel. Hilšer zopakoval, že mnoho jeho voličů ovlivnila obava z toho, aby nezvítězil Andrej Babiš. 

15.48 Podle Nerudové je tady »zlo«, kterým je Andrej Babiš, a je třeba ho porazit ve druhém kole. Pogratulovala generálu Pavlovi a prozradila, že spolu budou večer hovořit a následně odprezentují výsledky vzájemné schůzky.

15.42 Danuše Nerudová řekla, je hrdá, že se svým týmem vzedmuli »neuvěřitelnou vlnu«. Sama sebe označila za »obyčejnou holku«. Podle ní »všichni máme možnost měnit věci« a tím, že jako žena došla tak daleko, se podle ní otevřely dveře dalším v budoucnu.

15.32 Pavel Fischer řekl, že předběžné výsledky prezidentských voleb nepovažuje za dobré pro Českou republiku. Novinářům řekl, že v druhém kole podpoří kteréhokoli kandidáta, který bude stát proti bývalému premiérovi Andreji Babišovi.

15.20 Podle Petra Pavla je nebezpečím spojení Andreje Babiše s částí voliče Jaroslava Bašty. Dostali bychom se podle něj na pomezí východu a západu, a zvrátili směřování posledních třiceti let.

15.10 Petr Pavel řekl, že kdyby jeho protikandidát ve druhém kole nechodil do debat, nemělo by cenu do nich chodit ani pro něj. Ačkoli nechtěl jmenovat konkrétně ani sama sebe, dokud nebudou výsledky sečteny definitivně. V případě postupu do druhého kola proti Andreji Babišovi by to považoval za výzvu a dodal: »Mám výzvy rád.«

15.00 Začala úvodní tisková konference Petra Pavla. Prohlásil, že si váží zájmu lidí, poděkoval všem, co přišli k volbám. Těší ho, že lidé vyslechli výzvy, aby se aktivně zapojili do volby, pokud nechtějí nadávat na to, co nás trápí. Označil kampaň za korektní, ale dodal, že se teprve »blížíme druhému poločasu« a že »není co slavit, protože ten druhý poločas bude náročnější než první«.

14.40 Karel Diviš si při příchodu do svého štábu v pražských Holešovicích pochvaloval závěr své kampaně. Nezlobil by se za umístění v první šestici kandidátů, za propadák by naopak považoval výsledek pod tři procenta hlasů. »Moc jsem se na dnešek těšil. Může to dopadnout velkým propadákem i velkým překvapením. Sám jsem na to zvědavý,« podotkl.

14.25 Marek Hilšer před novináři zopakoval, že netuší, jaký má očekávat volební výsledek. Podotkl, že je založením optimista. Volby jsou podle něj ovlivněny »strachem lidí z Andreje Babiše«.

14.17 Danuše Nerudová je se svou kampaní spokojena. Při příchodu do svého volebního štábu řekla, že se dostala tam, kam před ní dosud nepostoupila žádná žena. Mladí také podle ní díky její kampani dostali impulz, že mohou být slyšet. »Dostali jsme se tam, kde dosud žádná jiná žena nebyla. Já už v tuto chvíli jsem velmi spokojená, protože si myslím, že mladí lidé v této zemi dostali impulz k tomu, že nemusí být jenom v koutě a že skutečně mají šanci se hlásit o slovo a že mají šanci být slyšeni,« řekla novinářům Nerudová, kterou při příchodu do štábu doprovázal manžel a oba synové.

14.10 Tomáš Zima při příchodu do svého štábu na pražské Letné zopakoval, že stále věří ve svůj postup do druhého kola. Bojovat se podle něj má až do konce. Považuje za dobré, že byla zřejmě vysoká volební účast. »Člověk si musí věřit, jinak by nic nedokázal. Já z akutní medicíny, ve které jsem 15 let působil, vím, že je třeba bojovat až do samého konce,« uvedl.

(pk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here