Zákeřný útok na lidi, kteří celý život pracovali. Okrádání důchodců. Asociální krok, který povede k ožebračování důchodců. To vše dnes zaznívá v Poslanecké sněmovně od zástupců opozice na konto vládní novely snižující mimořádnou červnovou valorizací penzí. Opozice ohlásila dosud největší obstrukce a poslance tak pravděpodobně čekají i noční jednání.
Mimořádná schůze, na níž by Sněmovna měla schválit omezení valorizace důchodů, začala v 10 hodin dopoledne. Očekává se, že potrvá nejméně do pátku. »Jedna z možností, kterou má opozice, jsou obstrukce. Uděláme všechno pro to, abychom to zdržovali co nejdéle,« řekla novinářům před začátkem jednání předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Blokování návrhu avizoval také předseda hnutí SPD Tomio Okamura. »Jsme připraveni nekonečně bránit tomu, aby vláda mohla okrást důchodce,« prohlásil. Navrhl, aby Sněmovna po debatě k potvrzení vyhlášeného stavu legislativní nouze hlasovala o jeho zrušení.
Průměrná starobní penze by se měla podle vládní předlohy v červnu zvednout o 760 korun, podle nynějších pravidel valorizace by to ale mělo být až o 1770 korun. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Opozice vládě vytýká, že chce sebrat důchodcům jenom do konce letošního roku 7000 Kč.
Kabinet předlohu i postup jejího projednání ve stavu legislativní nouze hájí. »Jsme přesvědčeni, že postupujeme podle zákona a podle Ústavy,« uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda si je podle něj vědoma nepopulárnosti snížení mimořádné valorizace penzí. Když to ale neučiní, budou náklady každým rokem vyšší kvůli promítnutí navýšení do dalších valorizací. Už v příštím roce by to bez snížení znamenalo podle Stanjury výdaj dalších 60 miliard korun ze státního rozpočtu. »Vláda si přiznává, že nemáme dobré veřejné finance, tak k tomuto kroku přistoupit musíme,« prohlásil šéf státní kasy.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že po červnovém navýšení podle vládního návrhu poměr průměrného důchodu k průměrné hrubé mzdě vzroste nad 50 procent. Stanjura doplnil, že v porovnání s čistou pak bude vyšší než 60 procent.
ANO vyzvalo ke stáhnutí návrhu
Schillerová vyzvala návazně vládu ke stažení návrhu. »Vyhnete se obrovské ostudě,« řekla. ANO podle ní nabízí debatu o změně valorizačního výpočtu k 1. lednu. Zopakovala, že pokud bude návrh schválen, obrátí se ANO na Ústavní soud. Vláda podle Schillerové jedná protiústavně hned ve dvou směrech. Jednak chce každého důchodce letos připravit průměrně o 7000 korun tím, že nepostupuje podle zákona, k tomu zneužívá institut stavu legislativní nouze. »Nebojujeme jenom za důchodce, za jejich zákonný nárok, bojujeme i za právní stát, aby byla dodržována Ústava ČR a bylo postupováno v souladu se zákony,« řekla. Podmínky stavu legislativní nouze nejsou podle ní naplněny. Připomenula, že Stanjura v neděli uvedl, že v letošním rozpočtu by i na mimořádnou valorizaci v plné výši peníze našel.
Na Ústavní soud se obrátí také hnutí SPD. Vláda podle Okamury měla dost času na přípravu valorizace, nejsou proto naplněny podmínky pro jednání ve stavu legislativní nouze. V souvislosti s vládním návrhem mluvil o »asociálním kroku« a o »okrádání« či »ožebračování« důchodců. »Vláda sama způsobila svým diletantstvím a nekompetentností hospodářské škody. Obětí mají být všichni příjemci důchodů. To je nehorázné,« prohlásil Okamura. Obvinil vládu, že místo důchodců financuje pomoc Ukrajině a Ukrajincům.
Důchodce se rovná hospodářská škoda?
Debata formou krátkých faktických poznámek se rozproudila hned po úvodním vystoupení předsedy lidoveckých poslanců Marka Výborného. Vláda podle něj nikdy nezpochybňovala letošní mimořádné zvýšení důchodů související s mírou růstu cen. Očekávala, že celkové náklady budou 15 nejvýše 20 miliard korun. Lednová inflace ale podle Výborného překročila předpoklady a odhad nákladů valorizace penzí vzrost na 35 miliard korun. »Hrozí značné hospodářské škody,« prohlásil Výborný.
»Rovnice, že důchodce se rovná hospodářská škoda, je absurdní,« reagovala na vystoupení Zuzana Ožanová (ANO). Obdobně se vyjádřil Jan Hrnčíř (SPD), podle kterého je připodobňování penzistů k pohromám nesmysl. »Jestli si myslíte, že je valorizace důchodů ohrožením této republiky, že je ohrožením lidským práv nebo že hrozí hospodářské škody, tak to jste hodně na omylu. Okradete české důchodce,« poznamenal Jaroslav Foldyna (SPD).
Opozice poukazovala na to, že bylo dostatečně dlouho předem zřejmé, že lednová inflace bude vysoká, a vinili z ní kabinet. Předložení důchodové novely až ve druhé polovině února dávali do souvislosti s prezidentskými volbami a mluvili o zneužívání stavu legislativní nouze.
Dolní komora musí trvání stavu legislativní nouze potvrdit. Kdy k tomu dojde, se zatím ale nedá odhadnout. Poslanci se k řádné rozpravě bez časového omezení dostali až po více než tříhodinové přestřelce dvouminutových poznámek. Do debaty jen k této záležitosti bylo přihlášeno na šest desítek zákonodárců. Obdobný počet členů dolní komory chce vystoupit před hlasováním o tom, zda Sněmovna novelu projedná v takzvaném zkráceném řízení, tedy s vynecháním prvního čtení.
Podle kuloárových informací by měla Sněmovna jednat přes noc až do středečních 10 hodin, kdy by měla být schůze dolní komory přerušena na dvě hodiny kvůli zasedáním vlády a sněmovních výborů.
(jad)
Držím palce!