Porážkou Švýcarů do čtvrtfinále proti Kanadě

AKTUALIZOVÁNO

Po odpoledním »nářezu« Slovensku, kdy jim junioři USA dali potupnou desítku a vyhráli v přímém souboji o vítězství v základní skupině B na mistrovství světa dvacítek v Göteborgu, uzavřela program výhra České republiky nad Švýcarskem 4:2. O čtvrtfinálovém soupeři rozhodlo vítězství Kanady nad Německem 6:3. Ve čtvrtfinále se tak v úterý 2. ledna utkají Švédsko – Švýcarsko, Kanada – ČR, USA – Lotyšsko a Slovensko – Finsko.

Hned první přesilovku (sice »až« ve 12. minutě) využil Matyáš Šapovaliv, který se u tyčky prosadil z dorážky po střílené nahrávce svého jmenovce Melovského z levého kruhu. Povedená akce první české přesilovkové formace však znamenala také jediný gól první třetiny, přestože jsme Švýcary přestříleli 14:5.

V polovině druhé třetiny nestačilo ani dojít k další přesilovce – ještě v ponechané výhodě se z předbrankového prostoru prosadil Robin Sapoušek potom, co si Češi vyměnili dvě křižné přihrávky. A pak to přišlo – nejprve si první střelu Švýcarů ve třetině brankář Michael Hrabal sám srazil do branky, Simon Meier ho zaskočil od mantinelu. Těsně před odchodem do kabin Švýcarsko výborně napadalo a dostalo se ke dvěma střelám. Následně Grégory Weber obkroužil branku a přihrávkou přes osu našel u druhé tyčky osamoceného Juliena Roda, který měl před sebou odkrytou branku.

Ve 45. minutě český tým přišel o Robina Sapouška. byl tvrdě trefen, na střídačku odjel v předklonu, držel si levou ruku a ukazoval na rameno. Tento střet nevypadal vůbec dobře, ale Rico Gredig vyloučen nebyl. V 53. minutě Jiří Kulich dostal exkluzivní pas od obránce Tomáše Galvase, který výborně pronikl do útočného pásma po pravém křídle. Kapitán českého týmu měl zakončení do prázdné branky jednoduché.

Po chvíli se připojil Tomáš Hamara – propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě, a Češi odskočili na rozdíl dvou gólů.

Skupina B:

ČR – Švýcarsko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Šapovaliv (Melovský, Hamara), 31. Sapoušek (Becher, Kulich), 53. Kulich (T. Galvas, Melovský), 56. Hamara (Becher) – 35. S. Meier (Dionicio, Terraneo), 40. Rod (G. Weber, Dionicio). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Kohlmüller (Něm.) – Faucher (Kan.), Rozitis (Lot.). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 1592.

ČR: Hrabal – Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas, M. Kočí – Bareš, Šapovaliv, Kulich – Melovský, Sapoušek, Šalé – Štancl, Becher, Rymon – Židlický, M. Přibyl, S. Redlich – Hujer. Trenér: P. Augusta.

Švýcarsko: Beglieri – Dionicio, Terraneo, Christe, Meile, Ustinkov, Bünzli – Braillard, Schild, Taibel – Müller, Rod, G. Weber – Reber, Hornecker, E. Meier – Gredig, T. Jenni, S. Meier – Reinhard. Trenér: M. Jenni.

USA – Slovensko 10:2 (2:1, 3:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 7. McGroarty (Moore, Chesley), 11. Buium (G. Hayes, Rinzel), 21. Brindley (Hutson, Chesley), 39. Leonard (Smith, Buium), 39. McGroarty (Fortescue, Gauthier), 45. McGroarty (Gauthier), 46. Howard (D. Nelson, Brindley), 50. Brindley (Pohlkamp), 51. Gauthier (Nazar, Hutson), 53. Howard (Nazar, Hutson) – 9. Moško (Repčík), 38. Mešár (Petrovský, Kmec). Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Pearce (Kan.) – Nyqvist (Švéd.), Rampír (ČR). Vyloučení: 2:3, navíc G. Hayes (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 1458.